Stavíme budku pro ptáčky

Zadavatel: Magieprirody.cz | 12.4.2016 | Sport, volný čas, zábava

Praha (Pressweb) -  Často se nám v zimě naskytne obraz malého, smutného ptáčka v mrazivém počasí hledajícího alespoň malý kousek něčeho, co by mohl sníst. Tehdy se v nás pohne svědomí a toužíme pro těchto milých, ale bezmocných tvorů něco udělat. Pokud nevíte co, možná byste měli pro ně vyrobit budku.

Není to nic těžké

Ptáčkem pomůžete už jen tím, že jim v zimě na balkon nebo strom v zahradě přichystáte něco do zobáčku. Pokud jim však chcete zajistit i takovou skromnou střechu nad hlavou, to už bude potřeba trochu více úsilí. No nemusíte se bát, postavit jednoduchou budku pro ptáčky zvládne opravdu každý, tedy téměř každý.

Co budeme potřebovat

Pro výrobu pěkné a praktické budky pro ptáčky bychom si měli sehnat dvě dřevěné desky, nejlépe ze smrkového dřeva, protože to má vysokou odolnost i vůči chladu a vlhku. Desky by měly být v ideálním případě široké 20 až 25 milimetrů.

Hodit se nám bude i několik hřebíků, kladivo, pilku a metr, abychom si mohli změřit přesné rozměry, vždyť přece nechceme, aby naše budka vypadala křivě.


Pojďme na to

Když už máme materiál a pomůcky připravené, můžeme se směle pustit do práce. Je sice pravda, že budka může mít různé velikosti, ale abychom se drželi jistého plánu, pro zadní stěnu doporučujeme 12x29, přední samozřejmě rovněž 12x29, dno 14x12, pravá a levá stěna ve stejných rozměrech 17x29 a střecha by v tomto konkrétním případě měla mít 17x23 centimetrů.

Pokud již máte desky nařezané a připravené, měli bychom je spojit dohromady a vytvořit tak útulný ptačí domeček. Nemusíme snad popisovat, jak byste měli používat hřebíky a kladivo, věříme, že jste natolik technicky zdatní, že to dokážete i bez našich rad. Jeden tip bychom však pro vás měly: do desky, která má představovat dno budky, vyvrtejte několik malých dírek. Jejich účel je ten, že přes ně bude odtékat voda, která by se případně do budky mohla dostat a navíc v ní bude cirkulovat vzduch, což je pro ptáčky bezpochyby dobré.

Ještě předtím, než k ostatních stěnám připevníte přední část, měli byste v ní vyříznout otvor, který bude sloužit jako vchod. Pokud váháte nad tím, jak velký by měl být, přemýšlejte takto - pokud ho uděláte příliš velký, do budky se dostanou i predátoři a ptáčky zabijí, respektive jim budku znemožní používat. Pokud však bude příliš malý, dovnitř se nedostanou ani ti, pro které je zhotovena. Takže tento otvor nemá být ani velký, ani malý, zkrátka tak akorát, což by v tomto případě mohlo být asi 3,5 centimetru.

Pamatujte i na to, že sem tam byste budku měli vyčistit a tedy to znamená, že alespoň jedna její část by se měla dát sundavat jednodušší, než ostatní. Nejlepší bude, když půjde o přední stěnu. Proto ji přibíjejte zlehka, tak, abyste hřebíky mohli kdykoliv v případě potřeby odstranit a stěnu dát dolů. Jen ať to zase není až příliš lehce, aby stěna při trochu větším ptáčkovi sama neodpadla.

Na zadní stěnu byste měli umístit i lištu na zavěšení. A když už máte budku zkompletované, natřete ji odolnou barvou na dřevo, ale vyvarujte se příliš výrazných odstínů, protože v tom případě by budka nesloužila pro ptáčky, ale jen pro vás na okrasu.

Budku po natření barvou necháme zaschnout dle potřeby a můžeme ji konečně umístit na strom. To půjde nejlépe klasickým přibitím. A ještě jedna rada: ideální výška pro budku je kolem tři metry, ale záleží to i na druhu ptactva, kterému chcete pomoci. Nejčastěji však jde o sýkorky a ty nejvíce milují výšku tři až šest metrů.

 

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Obrázek uživatele Magieprirody.cz
Česká republika
marcol@email.cz
Tel: +420 728 463 712