Praha (Pressweb) - Klidové EKG je základní vyšetření srdce, které by mělo odhalit odchylky od normálního srdečního rytmu. EKG neboli elektrokardiograf je přístroj, který zaznamenává slabé elektrické signály ze srdečního svalu. Ty se šíří vnitřkem těla a na jeho povrchu jej zaznamenávají citlivé elektrody. Vzruchy se převedou do křivky, tzv. elektrokardiogramu, jenž umožní lékaři stanovit diagnózu. Pokud ani klidové či zátěžové EKG neodhalí příčinu pacientových obtíží, lékař obvykle volí kontinuální měření srdečního rytmu, k čemuž se používá holter EKG.
Holter EKG odhalí i drobné odchylky od srdečního rytmu
Holter EKG neboli monitorování srdeční rytmu minimálně 24 hodin, ale i více, poskytne lékaři detailní přehled o činnosti srdce během celého dne. Pokud je zdrojem pacientových potíží srdce, holter EKG je bezpečně odhalí. Pacient si během monitorování srdce zapisuje různé činnosti, které vykonával, a také různé subjektivní potíže, jež během dne pociťoval. Elektrické vzruchy, které se z pacientova těla přenášejí pomocí snímačů, se ukládají do elektronického záznamníku, jejž má pacient u sebe. Holterové svody se připínají na hrudník. Toto monitorování omezuje pacienta jen minimálně.
Bušení srdce a únava? To mohou být projevy srdečního onemocnění
Co lékaře vede k tomu, aby použil holter EKG? Pacient si může stěžovat na občasné bolesti na hrudi, často se zadýchává, nebo při námaze cítí nezvyklou únavu, ale klidové ani zátěžové EKG nic neukázalo. Nebo naopak, EKG ukázalo změny v srdečním rytmu, ale pacient si na nic nestěžuje a lékaře navštívil jen kvůli prevenci. Změny srdečnímu rytmu mohou být způsobeny také pacientovým strachem z vyšetření, říká se tomu syndrom bílého pláště. Holterové měření je velmi důležité při zjištění nárazových poruch rytmu, protože jinak se zjistit nedají.