Praha (Pressweb) - Co potřebují technici, aby dokázali zjistit a zaměřit trasu podzemního vedení inženýrských sítí? Jsou to lokátory. Je jich více druhů podle toho, zda mají odhalit kovové potrubní sítě, plastové vedení či například nízkonapěťové sítě. Dodavatelem velké šíře těchto přístrojů je společnost Radeton. Je výhradním distributorem britských a německých značek Radiodetection, Primayer a Esders, prodává přístroje amerických společností RiserBond a Schonstedt, a v současné době rozšiřuje nabídku o lokátory rakouské značky iPEK. Lokátory a další detekční přístroje využívají jednotliví technici i velké energetické společnosti.
Lokátory pomáhají při stavební činnosti
Lokátory se například využívají pro trasování sítí. Skládají se z vysílače a přijímače. Na základě charakteristiky signálů, určují směr, hloubku i charakter uložených sítí. Při stavební činnosti je nutné změřit sítě v daném místě a vyhnout se tak jejich poškození. Lokátory to bezpečně udělají. Najdou i staré sítě, na něž projekt už zapomněl. Díky trasování sítí lokátory snižují přípravné náklady na stavební činnost. Lokátory jsou uzpůsobeny tak, aby omezily rušivé působení na minimum, a při analýze frekvencí poskytly technikům správný výsledek.
U plynovodů jsou nezbytné detektory plynu
Lokátory slouží také jako detektory plynu. Například přístroj Gascar lze namontovat do vozidla a pří průjezdu lokalitou zjišťuje úniky plynu. Tyto detektory plynu zaznamenávají koncentraci plynu, určují GPS místa a celou inspekci daného prostoru lze zaznamenat dle souřadnic do mapy. Přístroj se používá na plošnou inspekci podzemních plynovodů. Oblíbené jsou ruční detektory zemního plynu, které na základě chemických senzorů měří koncentraci zemního plynu v ovzduší. Některé umí rozlišit oxid uhelnatý, oxid uhličitý či sirovodík.