Praha (Pressweb) - Technici plynárenských, vodárenských i elektrárenských společností využívají k trasování sítí, vyhledávání jejich vad přístroje zvané lokátory. Slouží i k vyhledávání telefonních či datových linek, nebo pro přípravu staveniště, kdy je nutné znát všechny sítě, aby bylo možné se vyhnout jejich poškození. Špičkové lokátory jsou tak přesné, že dokáží přesně určit trasu, hloubku vedení či poškozenou izolaci. Pro stavbaře jsou tyto přístroje neocenitelné. Nikomu se nechce hradit škody, které vzniknou přerušením podzemního elektrického či plynového vedení. Lokátory umožňují snižovat náklady při stavební činnosti.
Lokátory pracují na principu vysílač a přijímače
Lokátory využívají principu vysílání a přijímání signálů, které dokáží určit charakter vedení, tedy potrubí, elektrický kabel nebo plynové vedení. Lokátory využívají různých metod, základem je elektrická vodivost vedení nebo přímo probíhající elektrický proud. Lokátory, které zjišťují vodovodní plastová potrubí, pracují na principu odrazu či frekvence zvuku. Přístroje disponují různým komfortem, ty lepší mají většinou barevný displej, lze je připojit na GPS a přenášejí data do počítačů. Analýzou velikosti signálu či rozdílu mezi signály, lze rozlišit trasu, hloubku i charakter sítě.
Lokátory odhalují vady na izolaci u kovových potrubí
Jednou z důležitých činností, k níž se používají lokátory, je hledání vad izolace. Kovová potrubí jsou proti korozi chráněna izolací a některá, zejména dálková mají tzv. katodickou ochranu. Spočívá v tom, že příměs kovu v oceli při napojení na zdroj se chová jako katoda a zabraňuje korozi materiálu. Toho využívají lokátory, jež hledají vady izolace. Mapují bloudivé proudy a velmi přesně odhalí místo, kde je izolace potrubí poškozena. Špičkové lokátory se skládají z vysílače, který obsluhuje prostor až do vzdálenosti 30 kilometrů, a ručního přijímače. Tím technik z povrchu země snadno detekuje závadu.