Praha (Pressweb) - Existují příznaky, které mohou signalizovat onemocnění srdce? Ano, je to dušnost, bušení srdce, bolest na hrudi, náhlá únava při běžné fyzické zátěži, například při chůzi do schodů. Pokud se objeví některý z uvedených příznaků, je určitě vhodné navštívit lékaře. Ten vždy přistoupí k vyšetření EKG. Jde o nebolestivou a šetrnou metodu vyšetření srdeční činnosti. Lékař pacientovi připevní až 12 elektrod na různá místa na těle pomocí pryžových příchytek. Poté sleduje na monitoru srdeční křivku. Vyšetření zabere jen několik minut.
EKG záznam odhalí srdeční chorobu
Vyšetření EKG by mělo prokázat, zda pacientovi příznaky způsobilo nějaké srdeční onemocnění. Pořízený záznam neboli elektrokardiogram ukazuje průběh srdeční činnosti. Laik na záznamu uvidí jen klikatou čáru s vrcholy a údolími, lékař z ní však určí, zda srdce pracuje správně nebo zda se objevila nějaká anomálie. Srdce řídí speciální srdeční buňky, které vysílají elektrické vzruchy a ovládají tak stahy jednotlivých srdečních síní a komor. Srdeční křivka z měření EKG je prakticky stejná u každého člověka a jakákoli změna intervalu křivky signalizuje chybu v srdeční frekvenci a tím i onemocnění.
Někdy lékař musí přistoupit k zátěžovému EKG
Vyšetření srdce na lůžku v ordinaci se nazývá klidové EKG. Je to zcela běžná metoda, která však někdy nemusí prokázat srdeční chorobu, přestože má pacient závažné příznaky. Pokud nic nezjistí ani opakované měření, lékař může přistoupit k zátěžovému vyšetření. Při něm pacient šlape na speciálním rotopedu – ergometru a elektrokardiograf současně měří srdeční činnost. Zařízení napojené na PC automaticky zvyšuje zátěž a souběžně se měří srdeční frekvence. Při zvyšující se zátěži se srdce více namáhá, protože musí ke svalům dopravit více okysličené krve. Toto vyšetření v drtivé většině už spolehlivě odhalí nebo vyloučí případnou srdeční chorobu.