Praha (Pressweb) - V životě je někdy důležité mít kliku. Tedy štěstí. V tomto slova smyslu nedáme na kliku dopustit. Ale co obyčejná klika u dveří, má pro nás stejný význam? Často ji bohužel považujeme za bezvýznamný detail, na kterém se dá ušetřit nebo o který moc nedbáme. Například pořídíme krásné dveře z masivu, za které si budeme muset něco připlatit (kvalita holt něco stojí) a pak to chceme ušetřit na klice. Jenže pozor, špatně zvolená klika může shodit celé dveře… Naše investice pak přijde vniveč. Nebo péče o kliku. Dveře ještě občas vyleštíme, otřeme, přebrousíme, ale kliku? Kolikrát jste už sáhli na upatlanou kliku? A někdy nemusí být špína vidět. Čela jsem kdysi výsledky nějakého testu, dle kterého se nejvíc bakterií našlo na klice od WC. (Od té doby se klik na veřejných záchodcích zásadně nedotýkám). Logicky, sahá na ni každý, kdo toaletu použije, ještě před umytím rukou. Uklízečky umyjí toaletu a umyvadla, ale popravdě, kdo otře i kliku u dveří?
Nyní jsou v módě minimalistické kliky. Vlastně to platí o celých dveřích. Interiérové dveře splývají s okolní stěnou - designem na ni plynule navazují, zárubně a závěsy nejsou vidět (zárubeň může být zapuštěná ve stěně, závěsy jsou skryté) a klika je zcela nenápadná (moderní kování je často bez štítku, používají se ploché rozety nebo dokonce kování bez spodních rozet). I větrání lze už dnes vyřešit tak, že nenaruší plochu dveří ani stěnu. Leckdy si ani nevšimnete, že tam interiérové dveře jsou. Novinka? Nevím, vybavuji si prohlídky na zámcích, když jsem byla dítě. Průvodkyně nám dávala za úkol najít v místnosti dveře. Na první pohled nebyly vůbec vidět. Nakonec se však vždy našly a většinou vedly do šatny v ložnici tehdejších obyvatel zámku.
Ať už si vyberete ke svým dveřím jakoukoli kliku, i kdyby byla sebemenší, věnujte jí náležitou pozornost a péči. I kvůli nám všem, kteří za ni budeme muset někdy vzít.