Praha (Pressweb) - Správná činnost srdce je základem bezproblémového fungování organismu. Jakékoli odchylky od normální srdeční frekvence mohou signalizovat vážné onemocnění. Vyšetřovací metoda, která pozná, jak srdce pracuje při určité zátěži, se nazývá ergometrie. K měření slouží zátěžové zařízení, obvykle speciální rotoped nebo běhací pás, a EKG zařízení. Ergometrie často ukáže poruchy v srdeční činnosti, přestože člověk při obvyklém denním režimu nic nepozoruje. Srdce je pumpa, která zajišťuje pravidelný přísun krve a tím i živin a kyslíku do všech částí těla. Při poruše pravidelné frekvence je zásobování tělních orgánů nepravidelné a to může vést k různým potížím.
Ergometrie odhaluje i skryté srdeční vady
Ergometrie pomáhá lékařům odhalovat i skryté vady srdeční činnosti. Nejčastější srdeční poruchou je arytmie. Způsobuje jí chyba v převodu vzruchů ve svalovině. Většinou je arytmie neškodná, protože se brzy upraví a srdce nadále pracuje normálně. Může jít o dočasnou poruchu při velké námaze nebo stresu. Příčinou tohoto „výpadku“ z normálu může být nedostatečné prokrvení tkáně, porucha v zásobování kyslíkem nebo třeba zánět. Ergometrie arytmii odhalí bezpečně, ale pacient ji vnímá například jako náhlé bušením srdce či slabost.
Ergometrické přístroje poskytují záznamy v různých režimech
Ergometrie analyzuje srdeční ozvy při vzrůstající námaze pacienta a umožňuje porovnat tuto křivku s klidovým stavem. Lékař může dostávat záznam při okamžitém vyšetření nebo při dlouhodobém sledování. Nejmodernější ergometry mají dotykové displeje, hlásí odpadlé elektrody na těle pacienta, automaticky řídí zvyšování zátěže a poskytují zevrubné výsledky, které je možné přímo z přístroje poslat i emailem. Ergometrie je díky těmto přístrojům velmi snadná a spolehlivá metoda odhalující i drobné nesrovnalosti v jinak pravidelné srdeční činnosti.