Praha (Pressweb) - Alzheimerova nemoc je neurodegenerativní mozkové onemocnění, které vede k demenci, to dnes ví prakticky každý, kdo s touto chorobou přišel do styku teoreticky či prakticky. Počet nemocných Alzheimerovou chorobou stále narůstá - ruku v ruce s trendem stárnutí populace, kdy se během druhé poloviny minulého století zvedl tři a půlkrát počet osob starších 65 let. Ovšem i procento nemocných v rámci vyšších věkových skupin stoupá - ve věku 65 let je postižených asi 5 % obyvatel - toto číslo se přitom každých přibližně pět let zdvojnásobí, v kategorii pětaosmdesátiletých je pak nemocný prakticky každý třetí. Předpoklad je, že v roce 2050 vzroste počet postižených Alzheimerovou chorobou na závratných 100 milionů lidí.
Jak se ale bránit nemoci, kterou dodnes lékaři nejen že neumí léčit, ale v podstatě ani s jistotou neví, co ji způsobuje (mezi často zmiňovanými příčinami jsou: genetika, následek poškození hlavy, maniodepresivní psychóza, užívání toxických látek a další)? Tipů a rad je celá plejáda, shrňme si ty nejdůležitější:
- Cvičení a fyzická aktivita - denně choďte (alespoň 40 minut), běhejte, plavejte, zkrátka dělejte pravidelně jakýkoliv pohyb je vašemu tělu příjemný
- Správné stravovací návyky - tak jako v případě onemocnění cév a srdce, i Alzheimerova choroba si doslova libuje ve špatných stravovacích návycích. Chcete její riziko minimalizovat? Pak omezte tuky a přidejte na antioxidantech - zelených čajích, mátě, lehčí stravě středomořského typu. Vhod přijdou i vitamíny - například E.
- Správný životní styl - omezte stres a přísun toxických látek - což u kouření znamená i jeho pasivní verzi. Alkohol ve velké míře škodí, v menší však může působit preventivně.
- Mentální kondice - důležitý je i samotný stav vašeho mozku, udržovat ve formě musíte i jej. Konverzací, učením se novým věcem, tréninkům paměti nebo třeba četbou knih a luštěním křížovek.
- Návštěvy lékaře - nepodceňujte pravidelné kontroly. Včasné zjištění nemoci může její postup radikálně zpomalit.