Praha (Pressweb) - Strávili jste někdy příjemný večer v chalupě v zimě u kachlových kamen? Pokud ano, tak víte, jak příjemné je to teplo, navíc kachlová kamna dokáží snadno vytopit i velké prostory. Jejich principem je materiál, který dokáže akumulovat teplo a poté jej postupně vydávat do svého okolí. Když přestanete topit, ještě několik hodin poté se šíří teplo do místnosti. Mnoho chalupářů tvrdí, že bez kachlových kamen by velké prostory ani nevytopili. Už předtím prý vyzkoušeli více topidel, ale žádné se neosvědčilo. Skvělé akumulační vlastnosti kachlů znali už naši předci a využívali je.
Kachlová kamna s výměníkem – lze s nimi vytopit více místností i celý dům
Pokud zvolíte kachlová kamna s výměníkem, můžete v zimě vytápět celý dům nebo byt. Teplo z ohniště předává svoji energii nejen kachlům a dalšímu akumulačnímu materiálu, ale také vodě ve výměníku. Otopným systémem se potom teplá voda rozvádí buď do podlahového topení, nebo trubkami k radiátorům. Navíc je to topení ekologické a levné, protože v kachlových kamnech topíte většinou dřevem. Kachlová kamna s výměníkem využijete v modernizované chalupě, chatě, ale i v rodinném domku. Přestože by se zdálo, že tepelná energie je stejná, teplo z „kachláků“ je jiné, našemu tělu velmi příjemné.
Kachle vydávají teplo sáláním
Kamna z kachlů mají i jinou přednost. Je to atraktivní věc v interiéru. Přestože mnohá topidla z kachlů mají moderní tvar, pořád je tu barva kachlů a jejich tvar a struktura, která připomíná staré kachláky v tradičních roubenkách nebo výstavní kachlová kamna v šlechtických sídlech. Kachle a další keramické materiály, které se používají na stavbu těchto topidel, mají speciální vlastnosti a teplo předávání sáláním. Výroba kachlů a kamen se v českých zemích objevuje už ve 13. století. Do té doby se topilo na otevřených ohništích nebo v krbech. Kachle byly původně velmi drahé, ale později se výroba zlevnila a topidla se rozšířila do většiny domácností.