Praha (Pressweb) - Když vybíráte materiál pro výrobu konstrukcí nejrůznějšího tvaru, potřebujete profilovou ocel. Jakly, někdy také jekly, patří mezi uzavřené ocelové profily. Mají buď čtvercový, nebo obdélníkový průřez, jsou silnostěnné nebo tenkostěnné. Také obdivujete velké stavby z ocelových konstrukcí? Základem jsou různé typy konstrukcí, například trámová, rámová či příhradová. Umožňují rozložit váhu celé stavby na jednotlivé díly, které pak nesou podstatně menší hmotnost. Ocelové konstrukce se využívají při stavbách skladových či provozních hal, stadionů, různých věží, sloupů elektrického vedení. Ocel tvoří také základ nejvyšších věží na světě, například v Tokiu či Dubaji.
Jakly se vyrábějí válcováním nebo tažením
Jakly se vyrábějí válcováním za tepla i za studena z ocelových pásů nebo také taženým ze svařených trubek. Při válcování za studena se dosahuje přesnějších rozměrů. Jakly se snadno řežou, ohýbají a svařují. Silnostěnné se uplatňují při výrobě nosných konstrukcí, samonosných bran, tenkostěnné výrobky se využívají například při výrobě konstrukcí pro nábytkářský průmysl, různých provozních zařízení i držáků fotovoltaických panelů. Ocelové profily jsou také otevřené a rozlišují se podle tvaru průřezu v podobě velkých písmen H, I, U, T a L.
Do hutního materiálu se řadí také betonářská ocel, trubky a plechy
Jakly patří mezi hutní výrobky. K nim náleží také betonářská ocel, trubky a plechy. Betonářská ocel jsou různé tyče s typickými výstupky na povrchu, kterým se říká žebírkování. To umožňuje pevnější spojení ocele s betonem. Betonářské ocelové tyče, tzv. roxory se svařují do různých konstrukcí, které se pak vylévají betonem a výsledkem je odolnější železobeton. Trubky slouží pro vedení tekutin a plynů, dělí se na svařované a bezešvé. Ty se uplatňují všude tam, kde se vhání tekutiny nebo plyn pod vyšším tlakem. Svařované trubky jsou vhodné pro nejrůznější konstrukce – přístřešky, sklady a rampy.