Praha (Pressweb) - Někdo netouží po ničem jiném, než sdílet postel s konkrétní osobou, a někdo by zase dal bůhvíco za to, kdyby se (alespoň pár nocí v roce) mohl v manželské posteli rozvalovat sám a neposlouchat hlasité chrápání, mluvení ze spaní nebo těžké oddychování partnera. Některé maminky si nedovedou představit, že by své miminko odložily samotné do postýlky a jiné se zase nemůžou dočkat, až jejich odrostlé dítko konečně bude spát ve své vlastní posteli. Ať už chceme postel sdílet s kýmkoli, jsou spolunocležníci, které v posteli nechce mít snad nikdo. Patří mezi ně různé mikroorganismy, bakterie, roztoči nebo plísně. Roztoči a jejich exkrementy patří dnes k nejčastějším alergenům, které trápí populaci. Jak se však proti nim bránit?
Základem účinné ochrany postele proti různým mikroorganismům je kvalitní matrace uložená na odpovídajícím roštu do postele. Správná kombinace matrace se vzdušným jádrem a lamelového roštu totiž umožní matraci dýchat oběma směry a udržovat ji tak v suchu. Vlhkost, špína a prach totiž přispívají k tomu, že se z naší postele stává líheň právě bakterií a roztočů, zvlášť pokud se v noci nadměrně potíme, trpíme inkontinencí, sdílíme lože s malým dítětem, které se občas počůrá nebo poblinká, případně v posteli trávíme čas i přes den, jíme v ní, čteme si, sledujeme televizi apod. Postel a matraci je pak nutné o to více udržovat v čistotě a chránit.
Pravidelně větrejte přikrývky na slunci či na mrazu, často perte ložní prádlo. Matraci nechejte volně dýchat, nezastýlejte ji hned ráno neprodyšně peřinami. Čas od času ji vysajte vysavačem a aspoň jednou za rok vyvětrejte venku. Ještě účinnější ochrany matrace proti špíně, vlhkosti a prachu dosáhnete pomocí snímatelných potahů a chráničů matrací, které ji uchrání před nevzhlednými skvrnami i nepříjemným zápachem a mohou tak výrazně prodloužit její životnost. Volte potah a přikrývky, které lze prát při vyšších teplotách, při kterých dochází k hubení roztočů.