Praha (Pressweb) - Mnoho stavebníků, kteří se chystají na stavbu rodinného domu, stojí před otázkou, zda hned plánovat vjezd na pozemek, nebo to nechat na později. Ne každý má tolik peněz, aby postavil naráz dům včetně oplocení a vrat. Často uvažuje takto – vezmu si takovou hypotéku, abych postavil dům, vybudování oplocení a vrata nechám na později, protože důležité je bydlet ve svém. Ale každý projektant vám doporučí, abyste ve svých plánech počítali i s organizací vjezdu, i když oplocení necháte na pozdější dobu. Například při instalaci samonosné brány, musíte mít zabudované elektrické vedení.
Samonosné brány nepotřebují úklid v dráze křídla, jsou bezúdržbové
Samonosná brána je komfortní řešení vjezdu na pozemek, ať už jde o rodinný domek nebo průmyslový či administrativní areál. Spadá do kategorie posuvných bran, které se rozdělují na pojezdové a samonosné brány. Dalším typem jsou teleskopické a skládací brány. U pojezdové brány, jejíž křídlo se při vysouvání pohybuje na kolečku po zemi nebo v kolejnici, je však nutné udržovat dráhu křídla uklizenou, tedy bez listí a sněhu. U samonosné varianty to není potřeba, protože brána se posunuje prostřednictvím vozíčku, který je upevněn na základním sloupku. Křídlo se pak pohybuje asi deset centimetrů nad zemí, listí a sníh mu nevadí.
U vjezdu s objekty po stranách se instalují teleskopické nebo skládací vrata
Protože posuvné samonosné brány potřebují k posunu křídla dostatečný prostor na jednom konci oplocení, u vjezdu, kde není místo ani na jedné straně, se volí varianta teleskopických nebo skládacích vrat. Jde také o samonosné brány, ale křídla se skládají nebo zasouvají za sebe. Takto otevřená vrata nikdy nepřesáhnout vymezený prostor vjezdu a jsou dobrým řešením. Jednotlivé typy automatických bran mají vlastní elektrický pohon, který se ovládá na dálku buď ovladačem, nebo i mobilním telefonem. Umožňují nastavit velký počet kódů, pokud vjezdový areál využívá více uživatelů.