Praha (Pressweb) - V našich podmínkách si nedovedeme představit soukromý pozemek s domem bez viditelného a stabilního ohraničení. Ploty a oplocení už patří k našemu životnímu stylu. Kdysi se používalo výhradně dřevo, určitě budete znát výraz plaňkové ploty, bohatší majitelé si budovali také oplocení z kamene. Ploty a oplocení se v současnosti vyrábějí z ocele, která je trvanlivější než dřevo, základem jsou ocelové sloupky upevněné v betonu, případně s kamennou nebo betonovou podezdívkou, pletivo nebo plotové dílce. Ty mohou být také z kovu nebo kombinované se dřevem nebo plastem. Luxusní dílce vytvářejí umělečtí kováři.
Ploty a oplocení – dříve ze dřeva, dnes z ocele
Ploty a oplocení vyráběné z ocele se skládají nejčastěji ze sloupků a pletiva. Je více druhů pletiv, takže majitelé nemovitostí se nemusí bát, že každé oplocení bude stejné. Pokud jim stejný styl nenakazuje stavební úřad, mohou popustit uzdu své fantazie. Ploty a oplocení tak mohou být ze zaplétaného či svařovaného pletiva, obyčejné nebo zinkové, případně potažené plastem. Právě tzv. poplastované pletivo je velmi odolné vůči povětrnostním podmínkám, dobře se s ním pracuje a díky zelené barvě dobře zapadá do okolního prostředí.
Při akcích se využívá i mobilní oplocení
Ploty a oplocení nemusí být vždy jen pevně připojené ke sloupkům, firmy a organizátoři různých akcí a slavností využívají mobilní oplocení. Sloupky se připevní k přenosným betonovým patkám a mezi sloupky se upevní samostatné plotové dílce. Většinou jsou tvořeny svařovaným pletivem, ale mohou být i plechové, pokud majitelé či organizátoři chtějí, aby místo ohraničení bylo ukryté před zraky kolemjdoucích. Mobilní oplocení se využívá při výstavbě v centrech měst, při placených soutěžích a aktivitách pořádaných na veřejných prostranstvích.