Praha (Pressweb) - Co vám ještě ve vašem projektu nového domu chybí? Myslíte si, že už jste si všechno dopředu promysleli a na nic nezapomněli? A co ploty a oplocení? Ano, to je kategorie, která většinou u projektů nového domu chybí. Majitelé si říkají, na to je ještě čas, to vymyslíme až v průběhu stavby, nebo se rozhodneme podle toho, na co budou peníze. Ale to je chyba. Už architekt by měl myslet na to, jaký vhodný plot zvolí a zda nebude pro okolí jako pěst na oko. Navrhovat by měl takový, který bude odpovídat nejen stylu domu, ale i okolní zástavbě.
Ploty a oplocení – lepší je větší variabilita
Také se vám nelíbí developerské projekty celých ulic, kde jsou ploty a oplocení úplně stejné? Máte pravdu, takové čtvrtě jsou příliš uniformní a připomínají paneláková sídliště ze socialistické doby. Stavební úřady také nepřikazují, aby byly všechny domy ve čtvrti stejné, ale stanoví limity jen u počtu pater, případně pro typ střechy. Právě různé ploty a oplocení vytvářejí zajímavý kolorit čtvrtě. Je však dobré dodržet například výšku plotu, případně podobný styl, ale nechat prostor i pro vlastní kreativitu. Přílišné rozdíly, kdy spolu bude soupeřit opravdu jednoduché oplocení s luxusním, může být na škodu.
Při akcích se používá mobilní oplocení
A jaká je nabídka v kategorii ploty a oplocení? Veliká. Liší se podle sloupků a plotových rámů. Sloupky mohou být jednoduché kovové, ale také zděné či kamenné. Dřevěné sloupky u plaňkových plotů jsou sice lidovou tradicí, ale dlouho nevydrží, protože dřevo v zemi nebo i v betonu po určité době vlivem vlhkosti ztrouchniví. Také plotových rámů je celá řadu. Nejběžnější je kovové pozinkované pletivo, nebo potažené plastem. Stále častěji si lidé vybírají svařované dílce s různě silným mřížovým. U dočasných staveb či venkovních sportovních či společenských akcí se uplatní mobilní oplocení. Skládá se z přenosných sloupků umístěných v betonových patkách a celoplášťových plotových dílců.