Praha (Pressweb) - Který materiál se nejvíce využívá jako krytina střech skladů, průmyslových provozů, supermarketů či různých přístřešků? Samozřejmě, jsou to plechy. Jsou praktické, odolné vůči počasí a snadno se s nimi pracuje. Mohou být hladké, trapézové nebo vlnité. Oblíbené pro opláštění staveb jsou tzv. sendvičové panely, které mají z obou stran plechovou krtinu a uvnitř několik vrstev izolace. Montují se na konstrukci a po dokončení má už stěna finální podobu. Už nejsou potřeba žádné úpravy venkovních i vnitřních stěn. Takové stavby postupují rychle, protože panely se přivážejí z výroby a montáž se provádí okamžitě.
Plechy se vyrábějí válcováním za tepla i za studena
Na mnoha objektech vidíme, že plechy mají různou povrchovou úpravu. Přímo z výroby jsou plechy černé, ale kvůli ochraně před povětrnostními vlivy se potahují zinkem, nebo se stříkají barvou. Mají různou tloušťku podle toho, k čemu se využívají. Tenké materiály mají obvykle tloušťku od 0,5 do 3 milimetrů, tlustý plech má tloušťku od 25 do 120 milimetrů. Vyrábějí se válcováním za tepla i za studena. Technologie válcování za studena umožňuje dosahovat velmi přesných rozměrů. V průmyslových provozech nebo na schodištích a rampách se využívá tzv. plech rýhovaný či slzičkový, který je pochozí a plastická úprava zabraňuje uklouznutí
Do hutního materiálu patří i trubky, ocelové profily a betonářská ocel
Do hutního materiálu patří nejen plechy, ale také trubky, ocelové profily a betonářská ocel. Trubky se využívají pro vedení plynů a tekutin, ale také jako díly pro různé konstrukce. Rozlišují se na hladké a svařované. Vyrábějí se válcování, protahování, tažením či svařováním. Ocelové profily slouží pro výrobu nejrůznějších konstrukcí. Rozlišují se podle průřezu, který má tvar podle velkých písmen U, H, I, T a L. Existují i uzavřené profily, obvykle čtvercové nebo obdélníkové, říká se jim jakly. Vyrábí se z nich různé konstrukce podobně jako z otevřených profilů. Betonářská ocel jsou ocelové tyče různého průměru, které mají na povrchu výstupky, tzv. žebírkování, aby se ocel a beton pevněji spojily.