Praha (Pressweb) - Jistě proti němu nelze mnoho namítat - zlato je jedním z nejdůležitějších faktorů moci napříč celou historii lidského pokolení. I proto je investice do zlata dnes stále populárnějším artiklem. Zajímalo vás někdy, kdo je vlastně majitelem těch největších zásob světového zlata?
Bráno velice obecně – celkem 32 procent ze světových zásob zlata vlastní světové vlády, banky a investoři. Dalších přibližně 12 procent je využíváno v průmyslu - nejčastěji se tato produkce využívá samozřejmě na výrobu šperků, zapomenout bychom neměli ani na důležité odvětví výroby elektronických obvodů. A když už jsme u těch zlatých ozdůbek - tedy řetízků, prstenů, náušnic, náramků, náhrdelníků, broží, přívěšků a mnohého dalšího - nejvýznamnějšími trhy se zlatými ozdobami jsou především Čína a Indie, které dohromady představují zhruba polovinu celé světové poptávky. Třeba v Indii se na každou svatbu (ročně je jich přitom cca 10 milionů) spotřebuje 30 – 40 gramů zlata.
Více podrobněji - podle médií je číslem jedna ve vlastnictví zlata americký FED, federální systém, který je jakýmsi synonymem centrální banky. Je tomu tak i z toho důvodu, že americký dolar patřil mezi poslední měny, které byly navázány na zlato. Druhé místo obhospodařuje německá Bundesbank, následují další světové ekonomiky - do první patnáctky se vešla například Evropská centrální banka, dále centrální banky Švýcarska, Itálie, Francie, Portugalska či Nizozemska. Trochu překvapivě je v tomto žebříčku také jihoamerická Venezuela, co do vlastnictví blyštivého kovu jednoznačná jednička v rámci Jižní Ameriky.
A jak je na tom Česká národní banka? Se svými o něco málo více než dvanácti tunami zlata, které představují přibližně 1,7 procenta cizoměnových rezerv centrální banky, se umítilo na 62. pozici v tomto žebříčku.