Praha (Pressweb) - Jednorázová měření krevního tlaku nebo EKG u praktického lékaře mohou přinést odlišné výsledky od skutečného zdravotního stavu. Například stačí, aby vám měřila tlak pohledná zdravotní sestra, a určitě ho budete mít vyšší. Nebo máte obavu z nemoci, a váš tlak rychle poroste. Totéž se děje se srdeční činností. Tyto hodnoty jsou proměnlivé podle vašeho okamžitého psychického stavu. Pokud chce lékař skutečně zjistit případné odchylky od normálu, je lepší využít holter TK nebo holter EKG. Jsou to přístroje, které měří tlak i křivku srdeční činnosti kontinuálně.
Holter TK – vynikající pomocník lékaře
Holter TK neboli holter na měření tlaku krve je malý přístroj s tlakovou manžetou, který má pacient stále u sebe. Senzory z tlakové manžety zaznamenávají průběh krevního tlaku a ukládají ho do paměti přístroje. Holter TK se snadno ovládá a nezhoršuje komfort pacienta. Ten vykonává běžné denní činnosti, při nichž přístroj údaje měří. Krevní tlak se v průběhu různé činnosti mění, ale neměl by překročit mezní hodnoty. Holter TK je vynikajícím pomocníkem lékaře, který dostane o pacientovi přesné informace a může zvolit další léčbu. Stejně užitečný pro sledování srdeční činnosti je holter EKG.
Holter EKG omezuje pacienta v běžné činnosti jen minimálně
Holter EKG sleduje srdeční činnost minimálně 24 hodin, obvykle však několik dní. Lékař holter EKG zvolí tehdy, pokud má podezření na nepravidelnou srdeční činnost. Holter EKG se skládá z malé krabičky s elektrodami, které si pacient připne na tělo. Z nich se do paměti přístroje ukládá záznam křivky srdeční činnosti po celou dobu. Toto holterové monitorování vyhodnotí specializovaný software a případně přenese data do počítače. Požadavky na holter EKG jsou jasné – aby byl přístroj co nejmenší, co nejméně omezoval pacienta při běžné denní činnosti a spolehlivě zaznamenal všechny údaje.