Praha (Pressweb) - Očekáváte vzácnou návštěvu a chtěli byste jí připravit něco neobvyklého, nebo si chcete jen zpříjemnit povídání s kamarádkou? Zkuste je pohostit originálním nevšedním nápojem, tedy kvetoucím čajem, který v České republice zatím není moc okoukaný.
Kde se vzal, tu se vzal ...
Kvetoucí čaj, stejně jako většina ostatních čajů, pochází z Číny. Od jaké doby se vyrábí, není přesně známo, ale ve větší znatelné míře se začal vyrábět zhruba v polovině 20. století. Na český trh se kvetoucí čaj dostal teprve v nedávné době a tak to pro mnohé z nás může být novinka.
Jaká je pravda?
Kvetoucí čaj ve skutečnosti není květ čaje, ve většině případů se jedná o svázané lístky bílého nebo zeleného čaje, mezi které se doprostřed vloží květ některé pěkné květiny. Mezi nejčastěji používané a oblíbené květiny patří chryzantéma, lilie, ibišek, nebo jasmín. Květy jsou vybírány tak pečlivě, stejně jako čajové lístky tak, aby nejen krásně vypadaly, ale také aby nálev příjemně provoněly, aniž by markantně ovlivnily jedinečnou chuť bílého a zeleného čaje. Lístky svázané s květem se suší, aby tím dostaly vzhled větší kuličky. Při přípravě kvetoucího čaje je vhodné dát onu kuličku do skleněné nádoby, aby bylo vidět, jak čaj nádherně rozkvétá. Po zalití čaje vodou se kulička začne pomalu rozvíjet, což trvá zhruba v rozmezí jedné až desíti minut. Každý čaj se liší barvou, velikostí i tvarem vybíraných květin, proto je i doba rozvíjení různá. Velikou zásluhu na kvetení každého čaje mají zejména Číňané, protože dokážou lístky s květem svazovat různými způsoby a docílí tak vždy nového originálního vzhledu při jeho kvetení. Kvetoucí čaje zpravidla nesou název podle konečného efektu, tedy kvetení, podle barev a tvaru. Uveďme si pár příkladů: Tančící víla, Nekončící láska, Amorův šíp, Červánky, Vycházející slunce, Sluneční paprsek, Srdce k srdci a Kráska v růžovém.
Co se stane, když budete čaj pravidelně popíjet?
Protože je převážně kvetoucí čaj vyráběn ze zeleného či bílého čaje, jeho pravidelným popíjením určitě nic nepokazíte, spíš naopak. Jak je známo, bílé, potažmo zelené čaje mají blahodárné účinky na lidský organismus. Pokud se vám podaří nalézt informace, že je čaj vyroben z odrůdy bílého čaje Bai Hao Yin Zhen, můžete si být jistá, že se jedná o jeden z nejkvalitnější bílých čajů, který obsahuje trojnásobné množství antioxidačních polyfenolů, než čaj zelený či černý. Tyto čaje nám pomáhají v boji proti volným radikálům, které tělu škodí. Pravidelným pitím kvetoucího čaje, který obsahuje fluoridy, také chráníte svoje zuby, stabilizujete krevní tlak, ustálíte hladinu cholesterolu, utlumíte tvorbu krevních sraženin, snížíte riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, jícnu a slinivky a také riziko srdečního infarktu.
Jak správně připravit kvetoucí čaj?
Příprava každého druhu kvetoucího čaje se mírně liší, avšak obecně lze jeho příprava shrnout do následujících bodů:
- Pro krásný vzhled kvetoucího čaje jej připravujte ve skleněné nádobě.
- Ideální teplota vody pro zalévání nápoje je 80°C.
- U kvetoucího čaje, který byl vyroben ze zeleného čaje, je nutné dodržet předepsanou dobu louhování. Při delší době louhování by čaj mohl získat nepříjemnou pachuť. U bílého čaje není doba louhování až tak striktní.
- Kvetoucí čaj lze zalévat několikrát po sobě a můžete tak získat více nálevů.