Praha (Pressweb) - Lékaři se při vyšetření a léčbě snaží co nejvíce využívat tzv. neinvazivní metody. To znamená, že žádnými lékařskými nástroji nepronikají do těla, ale využívají speciální zobrazovací techniku, aby odhalili chorobu nebo poškození a pacienta vyléčily. Jednou z těchto metod jsou ultrazvuky. Jde o vysokofrekvenční zvuk, což je vlnění, které se vysílá do organismu a při nárazu do překážky se vrací zpět. Ultrazvukový přístroj poté z mnoha těchto odrazů dokáže zobrazit tkáň nebo orgán a zjistit příčinu pacientových potíží. Typickým příkladem využití této neinvazivní metody je vyšetření plodu těhotné matky.
Ultrazvuky se vyšetřuje břicho, hrudník i krk
Přístroji na ultrazvuky se nejčastěji vyšetřují srdce, cévy, hrudník, břicho a krční oblast. Výhodou tohoto vyšetření je, že je nebolestivé a jednoduché. Přestože se v lékařství ultrazvuky využívají více než půl století, dosud se neprokázalo, že by toto pro člověka neslyšitelné vlnění mělo na organismus nepříznivý účinek. V břiše se pomocí tohoto vyšetření dají zobrazit struktury jater, žlučníku, žlučovody, ledviny, močový měchýř i prostata. Při vyšetření srdce se ukáže velikost tohoto orgánu a průběh srdečních funkcí. Dá se zjistit průchodnost tepen a žil a přístroje odhalí i trombózu neboli ucpání cévy.
Oblíbené jsou ultrazvukové snímky plodů
Po zkušenostech těhotných žen, které mají možnost se s ultrazvuky setkat nejčastěji, a výsledkem jsou populární fotografie budoucích miminek v břiše, se lidé podrobují tomuto vyšetření velmi ochotně. Jedinou nepříjemností je, že místo, kde se pohybuje ultrazvuková sonda, musí být potřeno speciálním sonografickým gelem, který zlepšuje zobrazení. Gel je nedráždivý, nezanechává stopy a dá se po vyšetření snadno utřít. Existují i speciální vyšetření, při nichž se používá kontrastní látka, která se musí pacientovi píchnout do žil. U takového vyšetření je však nutný souhlas pacienta.