Praha (Pressweb) - Setkáváte se s nimi běžně v supermarketech, kde na nich prodavači přiváží uskladněné zboží. Dnes už to je nepostradatelná pomůcka pro většinu zboží po celém světě. Jsou to palety. Ale víte, kolik zboží vlastně unesou? Nosnost nejvíce rozšířených palet s označením EUR nebo EPAL je až 2 000 kg, pokud je zboží rozloženo rovnoměrně a celistvě na celé ploše palety. Normy umožňují dávat až tři palety se zbožím na sebe, takzvaně je stohovat, ale u spodní palety nesmí zatížení přesáhnout 5 500 kilogramů. Firmy, které zajišťují prodej palet, je většinou i samy vyrábějí. Pokud používají označení EUR či EPAL, musí mít licenci.
Prodej palet EUR, EPAL a standardních
Licenci například k výrobě europalet vydává národní železniční dopravce, který je členem Mezinárodní železniční unie (UIC). Pokud narazíte na prodej palet s označením EPAL, licenci k jejich výrobě poskytuje Mezinárodní paletová asociace. Na území České republiky se používají ještě také tzv. standardní dřevěné palety, jejichž výrobu upravují české normy. Pro běžný prodej palet povolují až deset rozměrů, ale jinak vycházejí z norem pro europalety. Ty upravují kvalitu dřeva, maximální limit pro vlhkost i přesnou technologii výroby. Například dřevo nesmí být napadené škůdci či houbami, všechna prkna, tedy přířezy a svlaky musí být ze stejného kusu dřeva.
Poškozené palety se z oběhu vyřazují
Normy pro výrobu a prodej palet zajišťují, že tato transportní podložka je velmi odolná a snese i nešetrné zacházení při nakládce i vykládce zboží. Používá se opakovaně a vyřazuje se z oběhu tehdy, když je značně poškozená. Rozsah poškození upravují také normy. Nepoužitelné jsou palety s vyštíplými či chybějícími prkny – přířezy, prasklými špalíky či obnaženými hřebíky. Běžná standardní paleta má rozměry 1 200 x 800 x 144 milimetrů, vysokozdvižným vozíkem se dá nabírat ze všech čtyř stran, na její výrobu je potřeba 11 přířezů, 9 špalíků a 78 speciálních hřebíků.