Změna názorů je přirozená, s osobním vkusem je to stejné. Samozřejmě to platí také v interiéru, kde se nejčastěji mění barvy zdí. Jenomže co když se zrovna rozhodnete pro přemalování tmavých ploch na světlé? Zřejmě tušíte, že jde o mnohem zapeklitější situaci, než když se provádí výmalba světlého podkladu tmavší barvou.
Důkladná příprava jistí dobrý výsledek
Malíři Pardubice z řemeslnického cechu Ekomplex připomínají, že podmínkou bezproblémového malování je příprava potřebných pomůcek. Zcela jistě se neobejdete bez maskovací pásky a zakrývací fólie. Po ruce byste měli mít také kvalitní štětec a malířský váleček s teleskopickou tyčí. A samozřejmě stírací mřížku, kterou využijete při otírání přebytečné barvy.
Co se týče potřebného množství barvy, stoprocentně budete muset provést dvě vrstvy nátěru. Údaje o vydatnosti nátěrové hmoty vždy najdete na jejím obalu.
Prvním krokem je penetrace
Pokud se chystáte malovat na více nátěrů, začněte aplikací hloubkové penetrace. Díky penetračnímu nátěru dojde k sjednocení savosti a zlepšení přilnavosti dalších vrstev nátěrů. Budete-li malovat na nový povrch, vystačíte si s univerzální penetrací.
Malíři Hradec Králové upřesňují, že penetrační nátěr vyžaduje suchý, čistý a pevný podklad. Případných prasklinek vás zbaví malířský akrylový tmel.
A jde se malovat…
Jakmile penetrační nátěr perfektně zaschne, můžete se pustit do výmalby. Začněte štětcem a natřete rohy stěn, okolí zásuvek a místa kolem podlahových lišt.
Pokud na přemalování tmavého povrchu použijete kvalitní barvu s dostatečným krytím, neměli byste zaznamenat žádný větší problém. Větší plochy natírejte válečkem – ideálně polyamidovým z nekonečného vlákna.
Tzv. „kocourům“ se vyhnete snadno. Stačí si hlídat, aby byl váleček rovnoměrně mokrý. Aplikace druhé vrstvy nátěru by měla proběhnout až poté, co zaschne první vrstva.