Praha (Pressweb) - Pro výrobu železobetonových i lehkých konstrukcí pro exteriér i interiér jsou ideální ocelové jakly. Jde o uzavřené ocelové profily především ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Jakl, často označovaný jako jekl, je buď tenkostěnný, nebo silnostěnný. Silnostěnné jakly se využívají pro venkovní robustní konstrukce, z tenkostěnného materiálu lze vyrábět skříně pro umístění serverů, konstrukce pro stoly, stolky, židle a stoličky, konstrukce pro solární kolektory nebo rámy pro opláštění hal. Tento ocelový materiál se dobře zpracovává, dá se řezat, ohýbat a připravené díly pak svařovat.
Jakly se vyrábějí válcováním za tepla i za studena
Jakly se vyrábějí válcováním za tepla nebo za studena. Silnostěnná ocel se zhotovuje za tepla na válcovacích stolicích. Tenkostěnné jakly, u nichž je potřeba větší přesnosti, se vyrábějí válcováním za studena. Existuje také metoda tažených jaklů, jejichž výchozím polotovarem je podélně svařovaná trubka. Kromě čtvercového a obdélníkového profilu se lze setkat také se speciálními profily uzavřenými i otevřenými, například ve tvaru Z, L, T. Uplatňují se jako vaznice, pažníky či stropnice montovaných ocelových hal. Jejich povrch může být okujený (černý), hladký nebo pozinkovaný.
Do hutního materiálu patří i betonářská ocel
Jakl patří mezi ocelové profily, které jsou součástí kategorie hutní materiál. Hutním materiálem je také betonářská ocel, což je speciálně upravená ocel pro betonování a vytváření železobetonu. Od běžné oceli se liší tím, že na svém povrhu má pravidelné výstupky, tzv. žebírkování, které umožňuje pevnější spojení s betonem. Betonářské oceli ve formě tyčoviny se také říká roxory. Žebírkování mají i tenčí dráty svařované do sítí, které se nazývají kari sítě. Uplatňují se při betonování podlah, strop či stěn