Praha (Pressweb) - Na konci roku je čas bilancovat a při této příležitosti lze konstatovat, že jeden ze stěžejních úkolů státního veterinárního dozoru se daří plnit. Jde o ochranu státního území před zavlečením nebezpečných nákaz zvířat.
Při pohledu na každotýdenní hlášení ze systému ADNS si je možné uvědomit, s čím u nás, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku nemáme problém. Není to ale samo sebou. Státní veterinární správa sleduje nákazovou situaci v okolních zemích a na případná hrozící rizika upozorňuje jak jednotlivé krajské veterinární správy a chovatele, tak i veřejnost.
Například v poslední době věnují naši inspektoři velkou pozornost navracejícím se dopravcům ze zemí na východ od našich hranic, zda správně provádějí dezinfekci vozidel. V zemích Ruské federace, na Ukrajině a v Bělorusku se totiž už nějakou dobu vyskytuje africký mor prasat.
Mor malých přežvýkavců (ovcí) je hlášen z Řecka a Bulharska, leukóza skotu z Lotyšska, infekční anémie koní opět z Rumunska, TBC skotu z Francie, západonilská horečka skotu ze Španělska. Rovněž je třeba dávat pozor na vzteklinu, stále jsou hlášeny výskyty z Maďarska, Polska, Rumunska a Chorvatska. V Holandsku, Portugalsku a v Německu byla zaznamenána nízce patogenní ptačí chřipka.
A možným zdrojem celé řady nákaz je Turecko, aktuálně opět slintavka a kulhavka, mor malých přežvýkavců a antrax.
Proto je na místě opatrnost, a to nejen při cestování. I u nás musejí mít chovatelé oči otevřené a každý podezřelý úhyn domácích i volně žijících zvířat mají hlásit místně příslušné krajské veterinární správě. Nejen proto, že jim to ukládá legislativa, ale především proto, že včasné zjištění nákazy je důležité pro zabránění jejího dalšího šíření a pro úspěšnou eradikaci.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS