Praha (Pressweb) - Při práci ve výškách je důležitým pomocníkem lešení haki. Jde o lešenářský dílcový systém, jehož licenci získaly české firmy od švédského výrobce před více než 50 lety. Konstrukce je i při menším průměru trubek dostatečně robustní, přitom pevná a velmi variabilní. Už od 70. let se toto lešení modernizuje, přibývají nové prvky a je tak možné instalovat různé lešenářské moduly. Postupně se také snižuje celková hmotnost dílů při současném zachování jeho pevnosti. Základními typy jsou fasádní, pojízdné či kozlíkové lešení. Dílce umožňují vytvořit schodišťové věže, tribuny, rampy a přístřešky.
Lešení haki se stále modernizuje, přibývají nové prvky
Malé stavební firmy nemusí mít vždy vlastní lešenářskou konstrukci, prodej i pronájem lešení haki nabízí například firma Promal z Jílového u Prahy. Pronájem je výhodný z toho důvodu, že stavební firmě odpadne potřeba uskladnění i oprav jednotlivých dílů. Promal nabízí dokonce dopravu dílců až na místo, montáž i demontáž. Stavbaři si nakonec mohou snadno spočítat, zda se jim vyplatí mít vlastní lešení, nebo si lešení haki jen na určitý čas pronajmout či vypůjčit. K dispozici jsou vždy kompletní sady haki, dílce jsou správně ošetřené, případně vyměněné.
Nejvíce se používají fasádní sady
Z lešení haki jsou nejvíce používané fasádní sady. Základní sada má pohledovou plochu 400 metrů čtverečných, celková výška je 16,32 a délka 24,45 metru. Malá sada se stejnou výškou a délkou 12,20 metru má pohledovou plochu 200 metrů čtverečných. K dispozici je ještě mini sada lešení haki, která má celkovou výšku 8,16 a délku 12,20 metru. Pro stavbaře je zajímavé i pojízdné lešení, které se pohybuje na brzděných výsuvných jednokolkách, a usnadňuje přesun konstrukce na pracovní místo. Kozlíkové lešení se uplatňuje zejména ve vnitřních prostorech při práci v malých výškách. Výška pracovní podlahy je 1,1 až 1,5 metru.