Praha (Pressweb) - Mít plot kolem domku je česká specifika. Kdysi byl kolem chalupy jen plaňkový plot, který chránil plodiny na zahradě před zvěří a zloději, postupně se ploty měnily na bytelnější a propracovanější, a dnes jsou často vizitkou movitosti majitele či jeho představ o luxusním bydlení. Často vidíme vysoké zdi kolem pozemků nebo jen zděné sloupy s plotovými dílci z tepaného mřížoví. Majitelé se chtějí co nejvíce oddělit od veřejného prostranství a chránit tak své soukromí. Méně okázalé je průmyslové oplocení, které má zejména ohraničit průmyslový prostor a zabránit vniknutí nepovolaných osob.
Průmyslové oplocení využívá žiletkové pletivo, aby se zabránilo přelézání
Běžné průmyslové oplocení se skládá většinou ze zabetonovaných sloupků a kovového pletiva. Povrch je upraven barvou, aby více odolával povětrnostním vlivům, nebo je pozinkovaný či potažený plastem. Takové ploty jsou velmi odolné proti vlhkosti a vydrží opravdu dlouhá léta. Některé firmy vynakládají na průmyslové oplocení více peněz, protože chtějí zajistit vyšší bezpečnost svých provozů. Takové ploty jsou nejen vysoké, ale často mají v horním prostoru i žiletkové pletivo, které bezpečně odradí od přelézání. Dnes jsou také časté speciální senzory, které reagují na pohyb, nebo kamery.
Na staveništích a sportovních akcích se uplatní mobilní oplocení
Firmy budují průmyslové oplocení i na staveništích, aby zabránily krádežím stavebního materiálu a strojů. Většinou se uplatní tzv. mobilní ploty, které lze poměrně snadno a rychle smontovat. Skládají se z přenosných sloupků s betonovými patkami, mezi něž se připevňují plotové dílce většinou s plechovou výplní, která je neprůhledná. Kolemjdoucí tak nemohou vidět, co se na staveništi děje, tím se výrazně ztěžují podmínky pro případné zloděje. Mobilní oplocení se využívá například i na různých veřejných kulturních či sportovních akcích. Lze je rychle smontovat i demontovat. Taková zábrana snadno oddělí platící diváky od neplatících.