Praha (Pressweb) - Všimnete si rozdílu mezi starý zděným skladem a moderní skladovací halou? Je naprosto zřejmý. V moderní hale je daleko větší prostor, přestože půdorys bude stejný. Je to proto, že kdysi se jako podpěry střechy stavěly masivní cihlové zdi a ty zabraly dost velkou plochu. Dnešní ocelové nosníky - ocelové profily nebo jakly, nezaberou prakticky žádné místo. Přitom unesou konstrukci s velkým rozpětím. Stačí se jen podívat na světové sportovní stadiony, například multifunkční stadion Fukuoka Dome v Japonsku se střešní ocelovou konstrukcí, která má rozpětí více než 212 metrů, Sky Dome v kanadském Torontu má rozpětí 205 metrů.
Jakly jsou vhodné pro venkovní i vnitřní konstrukce
Ocelové profily - jakly patří mezi uzavřené. Mají většinou čtvercovitý nebo obdélníkový průřez. Silnostěnné profily se používají jako nosníky u velkých ocelových konstrukcí, tenkostěnné jakly se uplatňují při výrobě konstrukcí pro interiéry, například pro velká centra počítačových systémů, v nábytkářském průmyslu a zámečnických oborech. Ve stavebnictví jsou rozšířeny otevřené ocelové profily, které se rozlišují podle průřezu. Nejčastěji jsou to průřezy podle velkých písmen I, U, T, a H a jejich odvozenin, kde jsou raménka průřezu různě dlouhá. Otevřené ocelové profily jsou v běžné mluvě známy jako traverzy či íčka.
Jakly si nechal patentovat kovář z Rýmařova
Uzavřené ocelové profily – jakly mají název od svého vynálezce kováře Jäkla z Rýmařova, který si je nechal patentovat pro výrobu podkov. Na Bruntálsku a později v celé zemi se vyráběly od 30. let minulého století. Někde se objevují názvy jäkly, jackly, jeckly, duté profily či hranaté trubky. Vyrábějí se různým způsobem, například z podélně svařených trubek, válcováním za tepla či za studena z ocelového pásu. Tenkostěnné uzavřené profily se vyrábějí válcováním za studena, protože tato technologie umožňuje dodržet přesné rozměry. Je však dražší, protože se u ní spotřebuje více energie.