Praha (Pressweb) - Ve stavebnictví, strojírenství a dalších oborech se využívá hutní materiál. Jde o více kategorií zpracované oceli do různých tvarů, velikostí a vlastností, které nacházejí velmi široké uplatnění. Například betonářská ocel slouží jako zpevnění do betonu. Výsledný železobeton získává nové vlastnosti, zejména odolnost v tahu. Ocelové profily, lidově nazývané traverzy, se uplatní jako nosníky a překlady pro nejrůznější ocelové konstrukce. Další kategorií jsou trubky, které vedou tekutiny a plyn. Jsou svařované i bezešvé a vyrábějí se válcování na válcovacích stolicích.
Jakl a jeho využití - zejména pro konstrukce
Další kategorií jsou jakly, což jsou uzavřené ocelové profily čtvercového nebo obdélníkového průřezu. Jakl a jeho využití – především pro konstrukce v exteriéru i interiéru. Silnostěnné jakly se uplatňují při výrobě konstrukcí v exteriérech, například pro skladové a nákupní haly, výškové budovy. Tento hutní materiál se dobře opracovává, pro spojení do různých tvarů se svařuje, šroubuje či nýtuje. Tenkostěnné jakly jsou oblíbené pro výrobu plášťů nejrůznějších zařízení a také v nábytkářském průmyslu. Pro ochranu před povětrností zejména ve venkovním prostředí se jakly povrchově upravují zinkem.
Jakl a jeho využití – závistí na síle a průřezu výrobku
Jakl a jeho využití závisí na síle materiálu a tvaru průřezu. Tenkostěnné jakly nemusí být jen čtvercového nebo obdélníkového průřezu, stále častěji se používají odvozené tvary, například profily podle písmen L a C se zaoblenými hranami. Jakly se vyrábějí válcováním, tažením či svařováním. Svařované jakly kalibrované nacházejí uplatnění například v automobilovém průmyslu. Tažené jakly se vyrábějí z podélně svařených ocelových trubek. Tenkostěnné jakly se zhotovují válcováním za studena, při němž je možné dosáhnout větší přesnosti než při válcování za tepla.