Praha (Pressweb) - Víte, že novoročenka se stala populární v českých zemích už v 19. století? Posílaly si ji rodiny, které nebyly tak nábožensky založené. Zvyk se k nám rozšířil z Francie. Novoročenka byla alternativou k přání veselých a šťastných Vánoc, které se vázaly na církevní svátek. Novoročenky byly i výrazem své doby, kdy už lidé ve městech neměli tolik času k osobním návštěvám, a začali posílat přání poštou. Velmi rychle se z toho stala módní záležitost a tomu odpovídala i úroveň novoročenky. Byly zpočátku ručně psané i malované, s rozvojem technologie tisku novoročenek se k tomu přidávaly další zajímavé vzory.
Zajímavá je technologie tisku novoročenek
Technologie tisku novoročenek nabídla škálu různých typů písma, barev i stylů. Některé technologie se udržely dodneška, jiné, zejména digitální druhy možnosti tisku rozšířily. U digitálního tisku novoročenky se na papír nanáší tonerový prášek a pod vysokou teplotou se zapéká. Použít lze různé barvy i typy písmem. Výsledkem je plastický tisk. Podobný tisk vzniká u tzv. slepotisku, při něm se však používají raznice a velký tlak. Ale například zlaté písmo na novoročenky je možné vytvořit jen pomocí horké ražby. Tato technologie tisku novoročenek spočívá v tom, že na papír se při teplotě 130 stupňů Celsia a vysokého tlaku nanáší na papír razicí fólie.
Podobně jako novoročenky se tisknou svatební oznámení
Zajímavým typem technologie tisku novoročenek je termografie. Plastická struktura novoročenky vzniká tak, že se vytvoří raznice s textem či motivem, která se obarví a natiskne se na papír. Ještě čerstvá barva na písmu se s pomocí dalšího zařízení pokryje práškem, který se zahřeje na 500 stupňů Celsia. Prášek na písmu nabobtná a vytvoří plastickou strukturu. Novoročenka má za cíl nejen potěšit obdarovaného, ale i ukázat, že jde o umělecké dílo. Různé technologie tisku novoročenek se používají také na svatební oznámení a svatební přání.