Praha (Pressweb) - Mnoho zákazníků, kteří mají plynové spotřebiče, odkládá pravidelný servis a rozhodne se pro něj až ve chvíli, kdy jim zařízení selže. Neuvědomují si, že zanedbaný spotřebič spotřebuje více plynu a přicházejí tak o peníze. Pokud chtějí šetřit, jejich spotřebič, například plynový kotel, musí být vyčištěn a správně seřízen. Mechanické čištění a repase jim zajistí efektivní provoz a nižší náklady. Technici doporučují, aby si majitelé plynových spotřebičů nechávali zkontrolovat svoje zařízení jednou ročně, nejlépe před topnou sezonou.
Mechanické čištění a repase se neprovádějí při revizi
Mechanické čištění a repase je součást pravidelných ročních kontrol, nebo při opravě zařízení. Technici spotřebič rozeberou, vyčistí spaliny a nánosy nečistot v hořákové komoře a opotřebované díly vymění. Zákazníci se někdy diví, kolik nečistot se ve spotřebiči i za rok nashromáždí. Pak jim dojde, že pravidelné roční kontroly jsou důležité. Mechanické čištění a repase se neprovádějí při revizi. Při ní se zjišťuje, zda spotřebič pracuje správně a zda někde neuniká plyn. Revizní technik pak sepíše zprávu a uvede všechny závady, které je nutné opravit.
Únik plynu je velký strašák
Mechanické čištění a repase nezabere tolik času jako oprava spotřebiče. Při opravě, která nebyla plánovaná, technici nemusí mít hned po ruce vhodný díl, aby jej na zařízení vyměnili. Důležité je také nastavení parametrů přístroje, aby fungoval bezpečně a také úsporně. Tím se dá hodně ušetřit. U plynových kotlů nebo topidel, které jsou v provozu několik hodin, musí být všechny přívody naprosto bezpečné. Každý rok se zpřísňují požadavky a firmy vyrábějí stále bezpečnější a spolehlivější přívodní hadice. Únik plynu je velký strašák. Existují však senzory, které upozorní na zvýšenou koncentraci plynu v bytě nebo domě.