Praha (Pressweb) - Jaký sortiment každému stavebníkovi nesmí chybět? Jsou to ocelové profily. Rozlišují se podle tvaru průřezu, který odpovídá velkým písmenům I, U, H a T. V nabídce ocelových profilů jsou ještě další průřezy, které se liší velikostí jednotlivých ramének písmen. Jsou to například profily HEA, HEP, UPE či IPE. Nejznámější je I profil, kterému se lidově říká traverza, a pro běžné stavby sloužil jako nosník, jenž drží patro nebo se používal a stále používá jako překlad nad dveřními a okenními otvory. Uplatňuje se zejména u cihlových staveb, dnes se však pro patra využívají samonosné betonové díly.
I profil je základem nejrůznějších ocelových konstrukcí
I profil je základem pro stavbu nejrůznějších ocelových konstrukcí. Výhodou ocelových konstrukcí je vysoká nosnost při malé objemu, proto se využívají pro stavby skladových hal, letištních hangárů či velkých stadionů. Umožňují totiž využít prakticky beze zbytku celý zastřešený prostor. Vždyť například singapurský národní stadion má rozpětí 310 metrů. Ocelové konstrukce se využívají také pro stavbu výškových budov, protože umožňují velkou variabilitu a snadno se svařují. Nevyužívá se jen I profil, ale i další druhy průřezů na základě požadavků na nosnost a účel využití.
Uzavřené ocelové profily jsou jekly
Oblíbený I profil, stejně jako další výše jmenované průřezy, patří do kategorie otevřených profilů. Pro konstrukce do interiérů i exteriérů se používají také uzavřené profily – nazývané jakly nebo jekly. Jsou silnostěnné a tenkostěnné. Tenkostěnné jekly se uplatňují při výrobě konstrukcí pro různá zařízení i nábytek, nebo jako základ opláštění železobetonových hal. Silnostěnné jekly slouží při výrobě montovaných hal a v zámečnictví. Všechny ocelové profily se vyrábějí válcováním za tepla i za studena, tažením či svařováním.