Praha (Pressweb) - Největší vliv na vlastnosti pletací příze má původ vlákna, ze kterého je příze vyrobená. Vlákna, z nichž se v současnosti vyrábějí ruční příze na pletení, lze podle původu použitého materiálu rozdělit na tři základní skupiny:
- přírodní
- syntetické
- kombinované
Přírodní vlákna jsou nejstarším, nejosvědčenějším a nejpřirozenějším zdrojem pro textilní výrobky. Podle původu a základního složení dělíme přírodní vlákna na živočišné a rostlinné.
Vlákna živočišného původu (proteinové) se získávají především zpracováním srsti zvířat a v tomto případě se většinou označují jako "vlna". Vlna se získává opakovaně po celý život zvířete stříháním nebo vyčesáváním. Nejčastěji se zpracovává vlna ovcí (vlna), koz (mohér, kašmír), velbloudovitých (velbloud, lama, alpaka, vikuňa) a srst angorských králíků (angora). Mezi proteinové vlákna patří i hedvábí.
Ovčí vlna je nejpřirozenější a nejdostupnější přírodní materiál na výrobu pletacích přízí . Poměr výkon / cena je u ovčí vlny ze všech přírodních vláken nejlepší.
Ovčí vlna jako přírodní materiál může mít různou kvalitu, která závisí především na plemene ovcí a části rouna, ze kterého pochází. Význam má i věk ovce. Jehněčí vlna je obecně jemnější než vlna z dospělých jedinců. Průměr vlákna, od kterého se odvíjí i jeho měkkost a příjemný pocit na pokožce, se určuje jeho tloušťkou v mikrometrech (mikronech). Lidský vlas má tloušťku asi 80 mikronů. Tloušťka vláken se pohybuje mezi 16-23 mikrony. Nejjemnější vlákna mají tloušťku 16-17 mikronů a v pletacích přízích se označují jako superfein. Vlákna s tloušťkou 18-19 mikronů jako extrafein a vlákna tlustší než 21 mikronů jsou označovány už jen jako merino vlna.
Na kvalitu příze má však kromě síly vlákna vliv i jeho délka a tak mnohé strednojemnovlnné plemena s hrubším ale dlouhým vlasům. Chov jemnovlnných ovcí u nás téměř neexistuje, naši chovatelé se zaměřují na výrobu masa a mléka a tak je nutné všechny vlněné pletací příze dovážet.