Praha (Pressweb) - Když lidé mluví o traverze, představují si I profil. Ten patří v kategorii profilové oceli k nejběžnějším a šlo vůbec o jeden z prvních tvarů tohoto typu výrobku. Nosníky neboli profily jsou základem ocelových konstrukcí, které se využívají jako skelety budov, vyrábějí se z nich silniční a železniční mosty, věže, průmyslové a sportovní haly. Obrovský rozmach staveb se železnou konstrukcí nastal v 19. a zejména ve 20. století. Výhodou ocelových profilů při stavbě konstrukcí je to, že se snadno řežou, ohýbají se, svařují a spojují nýty či šrouby. Při jejich opracování se dosahuje vysoké přesnosti a při svém malém objemu mají značnou nosnost.
I profil, stejně jako další, se vyrábí válcováním za tepla i za studena
Do kategorie ocelových profilů řadíme nejen I profil, ale další typy nosníků podle průřezu ve tvaru velkých písmen H, L a T. Jde o otevřené profily. V současnosti se vyrábějí další odvozeniny od základních typů, které se liší velikostí jednotlivých ramen na průřezu, takže rozlišuje ještě profily HEB, HEA či UPE. I profil a další podobné výrobky se vyrábějí válcováním za tepla i za studena. Uzavřené profily se nazývají jekly či jakly. Mají většinou čtvercový a obdélníkový tvar, jsou silnostěnné a tenkostěnné. Z tenkostěnných profilů se vyrábějí různé skelety počítačových serverů či se uplatňují v nábytkářském průmyslu.
Nejvíce ocelových konstrukcí se využije při stavbě nejrůznějších hal
Při stavbě rodinných domů se I profil nejčastěji používal a používá jako překlad nad okenním či dveřním otvorem, nebo jako stropní nosník. Dnes jsou ocelové profily různého tvaru také součástí sádrokartonových konstrukcí či samonosných podhledů. Nejvíce ocelových konstrukcí – zhruba 75 procent, se v Česku využije při stavbě nejrůznějších hal, přístřešků a stadionů, dokonce se z nich už dnes stavějí i rodinné domy, 20 procent jde na speciální stavby, jako jsou věže, stožáry a vodní díla a 5 procent z celkového objemu konstrukcí připadá na mosty.