Praha (Pressweb) - Základní metoda vyšetření v kardiologii je EKG neboli elektrokardiografie. Jde o pořízení záznamu srdeční činnosti prostřednictvím elektrických svodů, které snímají elektrický potenciál na povrchu těla. Holandský lékař Willem Einthoven tento jev zkoumal a už v roce 1903 sestrojil vlastní elektrokardiograf. Od té doby lékařům pomáhá tento přístroj odhalovat závažné srdeční choroby. Samozřejmě, že se EKG přístroje neustále zdokonalují, umí samy interpretovat získané údaje a také se miniaturizují.
EKG holter monitoruje srdce delší dobu
Pro základní vyšetření slouží metoda klidového EKG, při níž se pořizuje záznam srdeční činnosti u pacienta, který je v klidu. Další metodou je zátěžové EKG, kdy pacient při měření šlape na rotopedu nebo běží na běhacím pásu. Toto vyšetření dokáže odhalit změny srdeční frekvence při zvyšující se fyzické zátěži. Pro kontinuální měření srdce se používá tzv. EKG holter, což je přístroj monitorující srdeční činnost po delší dobu, minimálně 24 hodin denně, případně i několik dní. Pořízený záznam lékařům ukáže, jak srdce reaguje na různé změny lidského chování, například na stres a napětí.
S věkem přibývá cholesterolu v cévách, které jsou pak křehčí
Podstatou pro všechna měření EKG je pravidelnost srdečního rytmu. Buňky srdečního svalu generují elektrické vzruchy, které se šíří srdcem a nutí ho vypuzovat krev do celého těla. Čím větší námaha, tím se více namáhá i srdce, protože svaly potřebují více kyslíku. EKG holter ukazuje, na co srdce reaguje během dne. Nemusí jít hned o fyzickou zátěž, srdce reaguje i na psychické podněty. S věkem se pružnost tepen a cév zhoršuje, protože se do stěn ukládá cholesterol. EKG holter může ukázat na činnost pacienta, při níž se srdce výrazně namáhá, což by mohlo vést k protržení cévy.