Praha (Pressweb) - Pro lehké i těžké ocelové konstrukce se používá profilová ocel. Jde o ocelové tyče různé tloušťky a různých průřezů. Právě síla a tvar profilu určují vhodnost pro danou konstrukci. Architekti, kteří projektují rodinné domy i velké průmyslové stavby, upouštějí od zdiva jako základního nosného prvku a volí raději ocel. Výsledná stavba, na kterou byla použita profilová ocel, je pevnější, ale lehčí, a často také levnější. S ocelí se lépe pracuje, protože lze už dopředu nařezat jednotlivé díly a na místě je svařit. Z tohoto materiálu se dá také stavět po celý rok.
Profilová ocel – materiál budoucnosti
Profilová ocel se prodává v základních profilech T, H, L, I a U včetně variant UPE, IPE, HEA a HEP. Každý takový díl s přesně danými rozměry a tloušťkou má určité vlastnosti, s nimiž projektanti počítají při návrhu staveb. Díky znalostem vlastností oceli – tažnosti a nosnosti – lze přesně vybrat vhodné nosníky. Není nutné zbytečně stavbu naddimenzovat, či se dopustit chyby a stavbu poddimenzovat. Profilová ocel – to je materiál budoucnosti. Už dnes se stále častěji staví rodinné domy, kde základní konstrukce je z profilové oceli.
Profilová ocel se vyrábí zejména válcováním za tepla
Profilová ocel se vyrábí v hutích zejména válcováním za tepla. V případě, že z materiálu se dále vyrábějí přesnější a jemnější profily či další výrobky, po válcování za tepla nastupuje technologický proces válcování za studena. Ocel tím získává nové vlastnosti. Silnostěnné profily se běžně využívají v externích konstrukcích, tenkostěnné profily slouží pro zpracování konstrukcí pro upevnění zařízení či strojů. Profilová ocel se dále spojuje svařováním, šrouby či nýty. K sortimentu hutního materiálu patří dále betonářská ocel, což jsou různé tyče a kari sítě, další kategorií jsou trubky, plechy a tyčovina.