Praha (Pressweb) - Víte, jaké byly nejběžnější ploty před 50 lety? Plaňkové nebo s pletivem. Jen málokdo si mohl pořídit zeď nebo kamenné ploty. I když v západních městech kolem rodinných domů bývá oplocení jen výjimečně, ve střední Evropě jsme na to zvyklí. Máme pocit, že svůj pozemek musíme nějakým způsobem ohraničit, soukromé vlastnictví má totiž pro nás velký význam a chceme, aby to naši sousedi věděli. Také nám to skýtá pocit bezpečí, i když asi není problém takovou bariéru překonat. A jakému materiálu dáváme přednost? Stále oblíbené jsou kovové sloupky a pletivo.
Nejběžnější je oplocení s pletivem
Jakmile začneme stavět, už myslíme na to, jaké oplocení bude nejvhodnější. I během stavby se snažíme vlastní pozemek nějakým způsobem chránit. Někdy volíme mobilní oplocení s pletivem, které později nahradíme definitivním řešením. Ploty jsou prostě náš fenomén. Asi bychom svému známému z USA těžko vysvětlovali, proč na nich tak lpíme. Je to přece další výdaj při stavbě vlastního obydlí, a ne malý. Sloupky se musí řádně zabetonovat, případně se staví sloupky zděné či kamenné. Plotové díly ale mohou být z kovového rámu, snadněji se na ně připevňují dřevěná prkna, tzv. plotovky.
Luxusní ploty jsou z tepaných mříží
Ačkoliv dřevěné plotovky vypadají pěkně a můžeme je opatřit různými nátěry, dřevo nevydrží věčně. Delší životnost mají ocelové ploty. Lze zvolit běžné pletivo, nebo svařované rámy. I pletiv je více druhů a vybereme takové, které se nám bude nejvíce líbit. Luxusní ploty jsou například ve formě tepaných mříží, které se připevňují jako samostatné plotové díly. V současné době se například na ocelové pletivo nanáší plast, aby oplocení vydrželo i drsné povětrností podmínky a značnou vlhkost. Plastové pletivo má opravdu dlouho životnost a působí i na pohled velmi příjemně.