Praha (Pressweb) - Ocelové profily patří mezi nejběžnější hutní materiál. Dalšími druhy jsou například trubky, plechy, dráty či betonářská ocel. Vyrábí se ocelové profily různých průřezů, aby se pokryly veškeré požadavky na nosnost a odolnost stavebních konstrukcí. Každý profil má specifické vlastnosti a projektanti je vybírají tak, aby splnily veškerá kritéria, například i na snadnější a rychlejší zhotovení konstrukce. V poslední době mají investoři požadavky například na co největší skladovací prostor, volí se proto odlehčené ocelové konstrukce. Základem většiny staveb je ale vždy kvalitní hutní materiál.
Existuje až 2 500 druhů oceli
Kvalitní hutní materiál vzniká v hutích a ocelárnách, kde se do surového želena přidává uhlík a další sloučeniny, například mangan, křemík, hliník, nikl či chróm na získání dalších potřebných vlastností ocele. Podíl jednotlivých sloučenin udávají normy. V současné době se vyrábí až 2 500 druhů ocele. Na vlastnostech ocele se podílejí nejen chemické příměsi, ale také různé druhy mechanického a tepelně-mechanického zpracování. Tvářením oceli se mění vnitřní struktura a získávají se další vlastnosti výrobků. Ocelové profily i další výrobky tak získávají větší odolnost například vůči žáru, korozi, únavě, ocel je tvrdší nebo pružnější.
Kvalitní hutní materiál je základem většiny staveb
Ocelové profily stejně jako další kvalitní hutní materiál jsou na stavbách naprostou nezbytností. Kromě vytváření konstrukcí slouží i jako zpevňující materiál pro betonování. Tento hutní materiál se souhrnně nazývá betonářská ocel. Je to tyčovina, dále ocelové profily i svařované sítě, tzv. kari sítě. Přidávají se do betonu, aby vznikl železobeton, který má oproti normálnímu betonu výrazně větší odolnost vůči tahu. To mu dodává právě ocel. Beton s ocelí vytvářejí novou stavební směs, která umožnila výstavbu mrakodrapů i velkých vodních děl.