Praha (Pressweb) - Teprve se rozhodujete, jaká vrata si dáte k rodinnému domu? To mělo být součástí celého projektu, protože typ brány se může vybírat i podle charakteru budovy. Ale stále ještě není pozdě. Rozhodněte se, zda se chcete vrátit o desítky let nazpět a bránu otevírat a zavírat ručně nebo zda zvolíte moderní komfortní systém. Samozřejmě, že automatické brány jsou dražší, ale přinesou vám více výhod. Oceníte to zejména v období, kdy prší, sněží, nebo je tak nevlídno, že se vám z auta nechce ani vystoupit. Opravdu komfortní jsou samonosné brány.
Křídlo samonosné brány se pohybuje nad zemí
Pokud máte dostatečný prostor na obou stranách vjezdu, firma vám nabídne posuvné brány. Už z jejich názvu vyplývá, že se křídlo posunuje a tím otvírá či zavírá vjezd. Proto musí být na jedné straně vjezdu podél plotu dostatečné místo, aby se tam mohlo křídlo zasunout. Rozlišujeme pojezdové a samonosné brány. Pojezdový typ má křídlo, které se pohybuje po kolejnici pevně umístěné v zemi. Je proto důležité, aby kolejnici byla čistá, bez listí nebo sněhu, a umožnila tak hladký pohyb. Druhý typ – samonosné brány jsou konstruovány tak, že je v zemi pevně zabudován sloupek s vozíkem, po kterém se kousek nad zemí pohybuje křídlo.
Křídla u sekční brány se do sebe zasouvají
Samonosné brány mají oproti pojezdovým velkou výhodu, protože jsou bezúdržbové. Nikomu se nechce ráno ještě před odjezdem do práce uklízet listí nebo sníh kolem brány. Je to však nutné, pokud máte pojezdovou bránu. Kolečka se například ucpou listím a brána se zastaví. Brzy ráno to je nepříjemná situace. Když máte omezený prostor kolem vjezdu, musíte volit skládací vrata nebo brány. Křídla brány se automaticky otvírají jen do prostoru vjezdu. Dalším typem jsou sekční brány, kdy se jedno, případně dvě křídla zasunou za sebe a uvolní tak část brány pro vjezd.