Praha (Pressweb) - Přestože nemoc covid-19 drasticky zahýbala statistikami na celém světě, nejčastější příčinou úmrtí u mužů i žen jsou v České republice stále choroby srdce. Přitom jen asi 20 procent je způsobeno genetickými vlivy, to znamená, že ve většině případů si za nemoc mohou sami pacienti. Hlavní příčinou je pak špatný životní styl, například kouření, nadměrné pití alkoholu, nevhodná strava, málo pohybu, stres či vysoký cholesterol. Předejít těmto chorobám lze změnou životního stylu, nebo včasným odhalením počínající nemoci. EKG je vyšetření, které umožní rozpoznat srdeční onemocnění a tak zahájit včas léčbu, která je většinou úspěšná.
EKG zaznamenává elektrickou aktivitu srdce
EKG neboli vyšetření pomocí elektrokardiografu spočívá v záznamu srdečních vzruchů, které produkují speciální srdeční buňky. Tyto elektrické impulsy řídí stahování a uvolnění srdečního svalu a zajišťují cirkulaci okysličené krve po celém těle. Výhodou je, že se dají zjistit i na povrchu těla. EKG zaznamená tyto vzruchy jako křivku, která připomíná krajinu s vrcholy a údolími. Z ní pak lékař zjistí, zda se na ní neobjevují nějaké změny, protože křivka zdravých lidí je víceméně totožná. Ze srdečního záznamu lze poznat například prodělaný infarkt, poruchy vedení elektrického vzruchu, zvětšení komor či síní, ischemii neboli nestatečnou výživu některých částí srdce.
Holterový záznam se pořizuje minimálně po dobu 24 hodin
Elektrokardiografie (EKG) se dělí na klidovou, zátěžovou a holterovou. Klidový záznam je nejběžnější a každý se s ním někdy setkal, zejména po čtyřicítce, kdy je součástí preventivního vyšetření. Provádí se v ordinaci praktického lékaře, pacientovi jsou na těle umístěny elektrody a vyšetření je hotové za několik minut. Zátěžové vyšetření se provádí na ergometru, neboli rotopedu napojeném na elektrokardiograf. Zařízení plynule zvyšuje fyzickou zátěž, srdce se musí více namáhat, na srdeční křivce se pak snáze objeví chorobné změny. Holterový záznam se pořizuje minimálně po dobu 24 hodin, případně i několika dní.