Praha (Pressweb) - K hutním materiálům patří plech. Vyrábí se ve válcovnách válcováním za studena i za tepla. Základem této technologie je polotovar neboli předvalek, který je plochý. Vloží se mezi hladké válce a válcuje se podélně i příčně do požadované tloušťky. Plechy o tloušťce nižší než čtyři milimetry se nazývají tenké, při rozměru nad čtyři milimetry jde o tlusté. Při použití technologie válcování za studena se dosahuje vyšší rozměrové přesnosti, než při výrobě za tepla. Tyto plechy jsou však dražší. Jejich výhodou je rovnoměrné rozložení vlastností materiálu a stejná tloušťka po celém povrchu.
Plech se využívá v mnoha oborech
Tento hutní výrobek – plech se používá v mnoha oborech. Ve stavebnictví slouží pro opláštění budov i jako střešní krytina. Stavebníci využívají tzv. sendviče, což jsou předem připravené díly uvnitř s tepelnou izolací a na povrchu kryté plechem. Jednotlivé díly se k sobě smontují a stěna je kompletní. Výstavba objektů ze sendvičových panelů postupuje velmi rychle. V karosářském průmyslu se plech používá na výrobu karosérií různých zařízení a automobilů. Předem se vylisuje do požadovaného tvaru a jednotlivé plechové díly se potom svaří. Výroba je plně automatická.
K hutnímu materiálu patří také trubky, profilová a betonářská ocel
Nejen plech patří do kategorie hutního materiálu. Ta zahrnuje ještě trubky, profilovou a betonářskou ocel. Trubky se vyrábějí ve válcovnách například tažením, vytlačováním a svařováním. Dělí se na trubky bezešvé a svařované. Bezešvé výrobky jsou určené pro vedení kapalin a plynů při vyšším tlaku. Uplatňují se v pneumatických a hydraulických zařízeních. Profilová ocel je základem ocelových konstrukcí. Liší se podle tvaru průřezu. Základem jsou velká písmena U, H, I a T. Betonářská ocel je určena pro výrobu železobetonu. Svařuje se do různých tvarů a poté se prolévá čerstvým betonem.