Praha (Pressweb) - Co by člověk měl vědět, když lékař řekne EKG holter? Znamená to, že máte takové zdravotní komplikace, které ukazují na možné srdeční onemocnění. Je to například dušnost, občasná bolest na hrudi, nezvyklá únava při fyzické zátěži, ale běžné vyšetření EKG nic neukázalo. Anebo dostáváte léky na konkrétní srdeční chorobu a lékař se chce ujistit, že se vám srdeční rytmus už upravil a to lze ověřit jen při dlouhodobějším sledování. Holterové vyšetření trvá minimálně 24 hodin a výsledná křivka spolehlivě ukáže na možné změny v srdeční frekvenci, anebo je vyloučí. Lékař poté může sdělit přesnou diagnózu.
EKG holter umožňuje běžnou denní činnost
Jak se EKG holter nosí? Jde o malou krabičku s několika elektrickými svody, které lékař připne pacientovi na různá místa na těle. Elektrody snímají elektrické vzruchy, jež vydávají srdeční buňky. Holterový záznamník se nosí u pasu nebo zavěšený na krku. Pacient by měl provádět takovou činnost, kterou běžně dělá, to znamená i běhat, nebo jezdit na kole. Vyloučeno je jen sprchování či koupání, které elektronice nesvědčí. Po určité době, minimálně 24 hodin, ale i několik dní, lékař EKG holter sundá, záznam si nahraje do počítače a vyhodnotí jej. Pacient si po celou dobu vede deník, kde zaznamenává, co dělá, i jak se cítí.
Některé holterové přístroje samy označí chorobné změny
Původní EKG holter bylo velké a těžké zařízení, ale po více než 70 letech vylepšování a díky elektronice je dnes snímací zařízení opravdu malé a nezpůsobuje pacientovi žádné potíže. Dnešní přístroje jsou odolné, mají velkou paměť a baterie vydrží pracovat i několik týdnů. Důležitá je také přesnost měření. Použité algoritmy už v průběhu měření označí na křivce chorobné změny, což lékaři při vyhodnocování ušetří hodně času. Například přístroj Holter EKG CardioTrak firmy Seiva automaticky detekuje fibrilace srdečních síní a má několik pacientských kabelů s různým počtem elektrod.