Praha (Pressweb) - Zadýcháváte se při chůzi, nebo když jdete do schodů? Občas vás bolí na hrudníku? To jsou příznaky, které byste neměli opomíjet a raději navštívit lékaře. Vyšetření srdce, tzv. klidové EKG by mělo vyloučit nebo potvrdit srdeční onemocnění. Nemusí jít hned o něco vážného, ale je dobré, když lékař určí diagnózu, aby mohl zahájit léčbu. Nejčastějším onemocněním srdce je arytmie, což je zrychlený nebo zpomalený srdeční rytmus. Způsobují ho srdeční buňky, které produkují elektrické impulsy k řízení stahů komor a síní. Pokud dojde k chaotickým impulsům jen občas, nic se neděje, horší jsou dlouhodobější výpadky pravidelného rytmu.
Klidové EKG nemusí srdeční chorobu hned odhalit
Vyšetření na klidové EKG je standardní metoda zjištění srdeční činnosti. Umožňuje odhalit některé srdeční změny. U některých pacientů, kteří mají potíže, však klidové EKG žádné změny v normální srdeční frekvenci neukáže. Lékař pak zvolí metodu zátěžového EKG. Spočívá v tom, že pacient obvykle šlape na rotopedu (ergometru), který je propojen s elektrokardiografem. Zařízení postupně zvyšuje zátěž a EKG vše zaznamenává. Toto vyšetření až na výjimky spolehlivě potvrdí nebo vyloučí srdeční onemocnění. Lékař při pochybách může využít i tzv. holterové měření, tedy EKG záznam po dobu 24 nebo 48 hodin.
Ischemická choroba srdeční souvisí s vysokým krevním tlakem
Kromě arytmie může klidové EKG odhalit další srdeční onemocnění, například ischemickou chorobu srdeční. Je spojena s vysokým krevním tlakem a špatným životním stylem. Ve velkých tepnách zejména srdečních se narušuje vnitřní stěna a postupně se v ní ukládají tuky a další látky. Průřez tepny se zužuje a tkáň se stává křehčí. Vznikají zánětlivá ložiska a to vede k tomu, že vznikají krevní sraženiny, které mohou ucpat věnčité cévy, jež zásobují srdeční sval kyslíkem. Část srdeční tkáně bez kyslíku odumře a to se projevuje na změnách v srdečním rytmu a dalším rozvoji choroby.