Praha (Pressweb) - Zubní kaz je epidemie. Epidemie, která trápí celé lidstvo. Způsobují ji nepatrné bakterie, které se dostávají do našich úst společně s potravou. Usídlí se na zubní sklovině a začnou produkovat žíravou kyselinu. Její působení zubní sklovinu postupně rozrušuje. Zubní sklovina není jako běžné tkáně v lidském těle schopná obnovy. Z 98 procent ji tvoří minerály a její poškození je tak většinou nevratnou změnou.
Jakmile je zubní sklovina porušená, projeví se to na celkové citlivosti zubu. Začnete pociťovat nepříjemné pocity, jakmile dostanete do úst něco teplého anebo naopak studeného. Porušená zubní sklovina znamená pro bakterie otevřenou cestu k ničení zubu. Bakterie začnou vytvářet zubní kaz. Ten je tak, dá se říci, infekční nemocí.
Zubní kaz není možné léčit standardním způsobem. Nejlepším způsobem, jak se mu bránit, je pečlivé dodržování zubní hygieny a pravidelné navštěvování preventivních prohlídek u lékaře, vždy dvakrát v roce.
Pokud už zubní kaz vznikne, je třeba napadený zub ošetřit. Tato procedura je dnes už naštěstí zcela bezbolestná a pacienti z ní nemusejí mít strach. Záchovná stomatologie spočívá v citlivém odstranění napadené tkáně a její náhradě zubní výplní.
Zubní výplně jsou dnes z velmi kvalitních materiálů, kromě základní amalgámových výplní nabízíme pacientům vysoce estetické materiály, které lze přesně přizpůsobit tak, že ošetřený zub není ani při detailním zkoumání k rozeznání od zubu zdravého.
Pokud už se zubní kaz vyskytne, je lépe zajít s ním k lékaři co nejdříve a zabránit jeho šíření. Jsou lidé, kteří jsou na zubní kazy jednoduše citlivější. Přestože na zubní hygienu a návštěvy lékaře dbají, zubní kaz se prostě čas od času vyskytne. A právě pro ně je tu záchovná stomatologie především. Když už selže prevence, je po ruce citlivá a kvalitní léčba zubních kazů.