Praha (Pressweb) - Není tedy třeba zdůrazňovat, že je to dnes nejvíce vyhledávaný sport mezi dětmi a teenagery. Rádi bychom chtěli všechny příznivce tohoto sportu pozvat na Pražský pohár parkouru, který se koná na Hořejším nábřeží na Smíchově dne 26. září 2020. Uvidíte špičku české parkourové scény jako je Tomáš Zonyga, Matěj Srovnal, Vendulu a Adelu Měrkovi, Jakuba Kremljova a Jaroslava Chuma.
Zároveň na stejném místě na hřišti vedle skateparku si po celé odpoledne budete moct se svými dětmi vyzkoušet parkour pod vedením trenérů z teamu G.P.F.C Parkour Praha. A to zcela zdarma. Děkujeme za podporu vedení Prahy 5, která finančně podpořila realizaci celé akce.
Pokud to vás nebo vaše děti „chytne“, tak náš klub www.parkourpraha.cz nabízí kurzy pro děti od 7 let do 99 let. S venkovním parkurovým prostorem o rozloze 1200 m2 jsme nejvíce se rozvíjející parkourový klub v Praze. Působíme na Praze 8 Ládví a v Libni, Praze 5 v Jinonicích a Hlubočepech, Praze 4 v Nuslích a Vršovicích a na Praze 9 v Horních Počernicích. Zabýváme se jak klasickým parkourem tak soutěžní formou parkouru, na které se s velkým úspěchem otevřely speciální třídy zaměřené na gymnastiku a tricking s freerunningem. Za zmínku stojí i pár úspěchů našich svěřenců nejen z MČR Parkouru v Brně kde jsme vybojovali 1. místo ve freestylu junioři, 2. a 3. místo juniorky ve speedrunu, 2. místo freestylu juniorky, 3., 2.,2. místo mladší žáci a dorost speedrun.
PARKOUR V KOSTCE
Od ledna 2019 se stal parkour olympijským sportem, což vyvolalo značnou vlnu odporu u old-school parkouristů, kteří považují parkour za svobodný projev pohybu a jistý životní styl. Rozdělme parkour na dva směry. První je old school parkour - venkovní spoty, městské betonové parky a zákoutí, kde se skáče“. Druhý je soutěžní parkour kde poměříte síly ve speedrunu - běhu na 40 metrů přes 10 překážek na čas nebo ve volné skladbě triku a různých salt s použitím parkouru tak zvaného freestylu. Poslední je chase tag, hra na babu přes parkourové překážky, buď na stanovený čas či kdo koho dřív chytí nebo se můžete hrát na týmy.
HISTORIE
Samotný parkour je celkem nová disciplína, ovšem historie která mu předcházela, je mnohem širší. Jestliže David Belle je otcem parkouru, pak George Hébert je jeho praotec.
George Hébert, důstojník francouzského námořnictva, sloužil před první světovou válkou ve městě St. Pierre na ostrově Martinique. V roce 1902 město postihla katastrofa v podobě sopečné erupce. Hébert zkoordinoval útěk a zachránil okolo 700 lidí od jejich jisté smrti. Tato zkušenost ho natolik poznamenala, že začal přemýšlet, jak člověka vycičit natolik, aby zvládal podobné stresové situace zcela sám. Od něj také pochází motto: "Etre fort pour etre utile" - "Be strong to be useful." - Buď silný abys mohl být užitečný (Ne ovšem pouze ve smyslu fyzické síly, ale i duševní).
Už v roce 2009 dvojici napadlo trochu posunout vlastní blbnutí na zahradě v britském Windsoru, kde měli za překážky různé koše a lavičky.
„Je to vlastně hra na babu s parkurem,“ řekl pro Newsweek starší z dvojice. O pět let později si nechali svůj nápad patentovat a ještě téhož léta uspořádali pod hlavičkou WCT (World Chase Tag) první závody. Nejdříve venku, poté v tělocvičnách, aby následně vytvořili první fungující kurz.