Přísnější pravidla pro získání hypoték ztíží pořízení nemovitosti jednotlivcům a mladým rodinám. Hůře dostupné bude hlavně bydlení v dražších lokalitách. Koho všeho se změny dotknou a jak budou vypadat?
Snaha o prosazení novely zákona
Zatím všechna opatření od ČNB jsou pouze doporučeními pro banky a nemají zákonný charakter. Aby však byla účinnost a hlavně dodržování nařízení podložená, pouští se Česká národní banka do snahy o prosazení novely zákona.
Hlavní omezení má spočívat v minimální výši čistého příjmu. Například v případech, kdy by žadateli dříve stačil příjem 30 000 korun pro pohodlné splácení, bude nově potřeba příjem 45 000 korun. To by v případě domácnosti, kde mají oba členové stabilní příjem, neměl být problém. Dotkne se to však jednotlivců a rodin, kde vydělává pouze jeden.
Výjimky podle schválení
Protože je každá žádost o půjčku posuzována jednotlivě, byly by takto nastavené striktní podmínky příliš tvrdé. Banky tedy budou mít možnost překročit doporučení u 5 % schválených úvěrů. Teoreticky tak mohou získat hypoteční úvěr i lidi s příjmy pod nově zavedenou hranici. Půjčená částka totiž nesmí překročit devítinásobek toho, co si daný člověk za rok vydělá. Měsíční výdaj na splátku by rovněž neměl překročit 45 % čistého příjmu.
Jak bude reagovat trh s nemovitostmi?
Někteří si od zavedení opatření slibují snížení cen za nemovitosti. Jiní odborníci se však shodují spíše na tom, že pořízení vlastního bydlení bude hůře dostupné pro obyčejné pracující lidi.
Z důvodu zpřísnění podmínek, se snaží realitní kancelář Praha poskytovat nabídku nemovitostí v široké cenové relaci, kdy si to pravé najdou movitější klienti i ti, kteří se spoléhají na hypoteční úvěr.
Vzhledem ke složitým podmínkám pro nalezení kupce v budoucnu se tak může hodit výkup nemovitosti, protože nově zavedená opatření by mohla výrazně snížit množství lidí s možností pořídit si byt či dům.