Praha (Pressweb) - Jsou tři základní druhy vyšetření srdce. Klidové EKG je metoda, při níž lékař pořizuje záznam srdeční činnosti v klidu - když pacient sedí nebo leží. Zátěžové EKG je měření srdeční frekvence při nějaké fyzické námaze. Pacient šlape na rotopedu nebo běží na běžícím pásu. Protože orgány při námaze potřebují větší a rychlejší dodávku kyslíku, srdce se musí více namáhat než v klidovém stavu, a případné změny se projeví na srdeční křivce. Holter je přístroj, který měří činnost srdce po delší dobu, obvykle 24 nebo 48 hodin. Lékař má možnost sledovat funkci srdce po celý den.
Holter EKG odhalí i drobné změny v srdeční frekvenci
Holter EKG je malá krabička, kterou má pacient u sebe, například na pásku nebo zavěšenou na krku. Z ní vedou elektrické svody, které se připevňují na tělo. Pacient může po celý den vykonávat běžnou činnost, například i sportovat, jen se nesmí sprchovat. Holter EKG zaznamenává činnost srdce v klidu, při nějaké fyzické činnosti, ve spánku, ale také při emociálním vypětí. Lékaři si poté záznam z holteru stáhne do počítače a průběh křivky analyzuje. Zařízení by mělo spolehlivě odhalit i drobné změny v srdeční frekvenci, které například klidové vyšetření neukázalo.
Arytmie může pacienta postihnout jen několikrát za den
Holter EKG ukáže například srdeční arytmii, která postihne pacienta jen občas během dne, i když vyšetření klidové EKG nic neukázalo. Je to nejběžnější srdeční onemocnění, které nemusí mít vliv na pacientovo zdraví. Jen se občas zrychlí nebo zpomalí srdeční frekvence. Pacient tuto změnu vnímá jako tlak na prsou, zrychlení tepu, nebo při zpomalení rytmu může pociťovat i závrať. Příčinou je zakolísání tvorby elektrických vzruchů v části srdečních buněk. Může jít o arytmii vrozenou nebo získanou. Léčí se podáváním léků nebo zavedením kardiostimulátoru, když je tvorba elektrických signálů nedostatečná.