Praha (Pressweb) - Máte občas závratě nebo se vám točí hlava? Také se zadýcháváte a jste unaveni, přestože jste nedělali žádnou fyzickou práci? Můžete mít srdeční arytmii. Její příčinou jsou náhlé výkyvy v činnosti srdečních buněk, které vysílají elektrické impulsy a řídí stahování a uvolňování síní a komor. Srdeční buňky začnou najednou vysílat zmatené signály, srdce začne tlouci rychleji, nebo naopak zpomalí frekvenci. Pokud tento srdeční chaos trvá jen chvíli a frekvence se brzy upraví, zdravému člověku to nezpůsobí většinou žádné zdravotní potíže. Zátěžové EKG je speciální vyšetření srdce, které tuto poruchu může odhalit.
Zátěžové EKG - pacient šlape na speciálním rotopedu
Zátěžové EKG, na rozdíl od klidové metody, spočívá v tom, že pacient šlape na speciálním rotopedu – ergometru, který je napojen na elektrokardiograf. Zařízení automaticky zvyšuje zátěž, takže pacient se musí více namáhat a stejně tak srdce, které je nuceno vhánět do celého těla více okysličené krve pro zajištění práce svalů a orgánů. Jestliže se srdce více namáhá, snadněji se tak odhalí případné negativní výchylky v srdeční frekvenci. Zátěžové EKG je spolehlivá metoda, kterou lékař zvolí ve chvíli, kdy existují příznaky srdečního onemocnění, ale klidové EKG nic nezjistilo.
K metodám vyšetření srdce patří i holterové měření
Zátěžové EKG či klidové nejsou jediné metody, jak vyšetřit srdce. Při tzv. holterovém vyšetření se sleduje srdeční frekvence minimálně po dobu 24 hodin, případně déle. Pacient má u sebe krabičku – záznamník a na těle několik elektrod. Záznamník snímá elektrické impulsy po celou dobu a ukládá je do paměti přístroje. Lékař potom křivku vyhodnotí. Pacient si navíc vede deník, do kterého zaznamenává významnou denní aktivitu. Srdeční holter lékař obvykle ordinuje v případě, když chce zjistit činnost srdce po operaci, či ověřit úspěšnost zvolené léčby.