Praha (Pressweb) - Zima se chýlí ke konci a už je třeba pomýšlet na údržbu plynových spotřebičů. Například plynový kotel se v zimě nezastavil a je třeba zajistit, aby spolehlivě dodával teplou vodu i v dalším období. Čištění a údržba plynových kotlů je nezbytná. Je vhodné je provádět před zimou, případně po zimě, když skončí topná sezona a kotel ohřívá už jen vodu na mytí. Jde o běžnou kontrolu plynových spotřebičů. Ta by měla být každoroční. Při ní se spotřebič vyčistí a zkontroluje, zda jsou všechny díly a součástky funkční, a zda nepotřebují opravit či vyměnit.
Čištění a údržba plynových kotlů nejsou samoúčelné, vyplatí se
Čištění a údržba plynových kotlů je náročnější než u běžného plynového spotřebiče. Těleso kotle se musí uvnitř zbavit nánosu spalin. Kdo nevěří, že kotel je vhodné každý rok vyčistit, měl by být u toho, když technik provádí údržbu. Uvidí, kolik nečistot se v něm během topné sezony nashromáždilo. Čištění a údržba plynových kotlů nejsou samoúčelné, dnešní přístroje mají hodně elektronických součástek, které je nutné prověřit. Je nepříjemné, když přestanou svítit například kontrolky a vy nevíte, zda je v pořádku čidlo, které hlídá přívod plynu.
Některá bytová družstva hradí revize plynových spotřebičů
Čištění a údržba plynových kotlů jsou činnosti, které nelze zaměňovat s revizí. Revize plynových spotřebičů se provádí jednou za tři roky a je povinná jen pro firmy. Domácnosti ji dělat nemusí. Bytová družstva nebo Společenství vlastníků bytových jednotek většinou revize zajišťují na své náklady. Mají tak jistotu, že unikající plyn z jednoho kotle neohrozí ostatní nájemníky nebo i dům. Právě havárie jednoho kotle stačí na to, aby byl zničen celý dům. Domácnosti sice revizi mít nemusí, ale pojišťovny po případné havárii k tomu přihlížejí a odpovídá tomu i výše finanční náhrady.