oplocení bez stavebního povolení. To je však jen částečná pravda. Ploty jsou vždy stavbou, na kterou se může i nemusí vztahovat stavební povolení. Pokud bude oplocení nižší než dva metry a nebude sousedit s veřejným prostranstvím, je to pro vás výhoda – žádné povolení není potřeba. Můžete si zvolit materiál podle libosti i vzhled oplocení. Podle zákona chrání nemovitost i soukromí a zabraňuje volnému vstupu na váš pozemek. Ani váš soused do toho nemůže mluvit.
Ploty a povolení? Rozhoduje výška a veřejné prostranství
Ploty ale mohou být i vyšší než dva metry, nebo sousedí s veřejným prostranstvím, jako jsou například ulice, chodníky, náměstí, tržiště a veřejná zeleň. V takovém případě ploty jako stavbu musí schválit stavební úřad. Je však dobré si předem zjistit, jaká pravidla pro takové oplocení platí. Je možné, že obec stanovila charakter stavby i materiál, z něhož se oplocení musí postavit. Lze předpokládat, že regulativy pro stavbu oplocení, které sousedí s veřejným prostorem, nebudou přísné, protože by se mohlo stát, že pro nového vlastníka nemovitosti by náklady mohly být příliš vysoké.
Nejjednodušší oplocení je z ocelového pletiva
Ploty se velmi liší výběrem materiálu i charakterem stavby. Pokud pomineme tzv. plaňkové oplocení z dřevěných latěk, které si pořizovali naši méně majetní předci, nejjednodušší i nejlevnější je pletivo a ocelové sloupky v betonové patce. Náročnější oplocení je zděné nebo kamenné s výplní ze dřeva, plechu či ocele. Oblíbené je oplocení z pletiva kombinované se živým plotem. Odolným materiálem je pozinkovaná ocel nebo ocel potažená plastem. Takové pletivo odolá jakýmkoli povětrnostním vlivům a je prakticky nezničitelné.