Praha (Pressweb) - Touha po bydlení ve vlastním je u spousty lidí velmi silná. Často tak silná, že jsou kvůli ní schopni uzavřít bez většího rozmyslu nevýhodnou hypotéku. Podívejme se, na co všechno je nutné pamatovat, sjednáváme-li hypoteční úvěr.
Nemáte-li naspořeno, připlatíte si
Činnost, kterou by se snad měly učit děti už na základních školách. Spoření. V mnoha ohledech dokáže každému usnadnit život. Nejinak je tomu v případě hypoték. Máte-li naspořené alespoň nějaké finanční prostředky, úvěr vám to velmi zlevní. Díky tomu, že si nebudete muset brát tzv. 100% hypotéku, vám totiž výrazně klesne úroková sazba. Pro banku je totiž takový úvěr méně rizikový, neboť vedle prostředků banky vkládáte do nemovitosti i prostředky vlastní.
Zástavní právo k pořizované nemovitosti
Jedním ze základních rysů hypotečních úvěrů je zřizování zástavního práva, které je v akcesorickém vztahu k vašemu dluhu. Existence zástavního práva k nemovitosti je zaznamenána v katastru nemovitostí a částečně vás může omezovat v disponování s nemovitostí. Případné kupce totiž existence zástavního práva banky může odradit nehledě na to, že některé banky takovéto disponování rády omezují. Vedle toho je existence zástavního práva jakýmsi Damoklovým mečem, který nad vámi neustále visí. Nebudete-li tedy řádně splácet, banka vás může velmi snadno připravit o střechu nad hlavou.
Údržba nemovitosti jde na váš účet
Pokud jste doposud bydleli v nájemním bytě, staral se o nutné opravy bytu pronajímatel. Často v závislosti na jeho ochotě. S bydlením ve vlastním tato výhoda padá. Veškeré rekonstrukce, opravy i údržbu si musíte hradit sami a je jedno, zda si vezme hypotéku na dům či na byt. V prvém případě však počítejte, že náklady na údržbu domku mohou být opravdu vysoké, zvláště chcete-li si koupit starší dům.
Se všemi těmito aspekty je tedy při uzavírání hypotečního úvěru nutno počítat.