Praha (Pressweb) - Pacient si stěžuje, že má pravděpodobně vysoký tlak, ale při měření v ordinaci lékař nic nezjistí. Nebo naopak, pacient se cítí velmi dobře, ale při preventivním měření tlaku krve, jsou hodnoty velmi vysoké. Oba případy jsou důvodem, proč lékař zvolí metodu AMTK, což je ambulantní monitorování tlaku krve (anglicky ABPM). Jde o měření, při němž pacient dostane přístroj, který v pravidelných intervalech po dobu 24 hodin zaznamenává krevní tlak. Tím je možné zjistit náhlý vzrůst tlaku, tzv. záchvatovitou hypertenzi, nebo syndrom bílého pláště, což je situace, kdy pacientovi vzroste krevní tlak vždy, když je v ordinaci nebo nemocničním prostředí.
AMTK pracuje na principu oscilometrie
Metoda AMTK se používá také při těhotenské hypertenzi, dále při nejasných stavech pacientova náhlého kolapsu, nebo také při ověření účinnosti léčby. Je zcela normální, že krevní tlak během dne kolísá, podílí se na tom více faktorů, například fyzická zátěž, hormonální vlivy a také psychika. Přístroje na AMTK pracují na principu oscilometrie, kdy citlivý senzor zaznamenává změny v tepně při proudění krve. Neměří se systolický ani diastolický tlak, ale střední hodnota tlaku krve. Pacient má na paži připevněnou tlakovou manžetu, která se obvykle v 15minutových intervalech, ve spánku po 30 až 60 minutách, pomocí kompresoru natlakuje a při vypouštění vzduchu přístroj zaznamená ozvy.
Přístroj SEIVA TonoTrack má vyměnitelné návleky na manžetu
Metoda AMTK je šetrná k pacientovi a lékaři poskytuje zevrubné informace, které jsou základem pro nastavení vhodné léčby. V nabídce firem jsou různé přístroje, které se vyznačují malou velikostí, tichým chodem a ergometrickým uspořádáním. Například firma SEIVA má přístroj SEIVA TonoTrack, který umožňuje záznam až 48 hodin, využívá oscilometrickou metodu, je mimořádně přesný, snadno se ovládá a dokáže odstínit rušivé zvuky. Zajištuje hygienickou ochranu díky vyměnitelným návlekům na manžetu.